Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Obóz w Chalinie. / Fot. ZPKWW

Zarządcą Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Chalinie jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego z siedzibą w Poznaniu. Ta mała, ale pełna uroku wieś położona jest 6 km od Sierakowa, w gminie Sieraków, na Pojezierzu Sierakowsko-Międzychodzkim. Sam Ośrodek zlokalizowany jest w sąsiedztwie trzech pięknych jezior.

OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W CHALINIE 
Chalin
64-410  Sieraków
Informacja i rezerwacja
(061) 295-22-72 od 8.00 do 17.00 – pobyty jednodniowe
(061) 854-13-98 od 8.00 do 14.00 – pobyty z noclegiem
e-mail: oep_chalin@zpkww.pl
http://www.ekoedukacja.com.pl/chalin/index.php

 

Głównym zadaniem jest edukacja przyrodnicza skierowana do dzieci i młodzieży. Ponadto organizowane są, kursy, warsztaty, szkolenia, konferencje, spotkania integracyjne oraz pobyty wypoczynkowe. Ośrodek w Chalinie jest czynny przez cały rok i koncentruje się na ochronie środowiska.

Niezwykłego klimatu dodaje odrestaurowany stary dwór. Udostępnia on:

 1. ekspozycję przyrodniczą, dotyczącą konwencji waszyngtońskiej, zagrożeń środowiska oraz zwierząt występujących w Sierakowskim Parku Krajobrazowym;
 2. kolekcję zwierząt, motyli, poroży, minerałów oraz plastyczne przedstawienie elementów jaskini;
 3. salę dydaktyczną dla 30 osób (sprzęt audiowizualny);
 4. wielofunkcyjne pomieszczenia piwniczne;
 5. poddasze z 14 miejscami noclegowymi.

Warto odwiedzić „jaskinię”, zbudowaną w piwnicach dawnego dworku Kurnatowskich. Prezentuje ona ciekawą ekspozycję edukacyjną.
Przy samym Ośrodku znajduje się park przydworski (5 ha). Jest to ostoja nieskażonej przyrody. Rosną tam wielowiekowe drzewa:

 • Kasztan jadalny (570 cm obwodu);
 • Platan (470 cm obwodu);
 • Lipa (400 cm obwodu);
 • Chojna kanadyjska (240 cm obwodu).

Ciekawostką jest dąb, rozmnożony wegetatywnie ze sławnego dębu "Robin Hood" z lasu Sherwood. Przy odrobinie szczęścia, w jego konarach, można podglądnąć urocze gryzonie – popielice. Warto skorzystać z kamery ułatwiającej obserwację przyrody.

Nad brzegami jezior zlokalizowane są malownicze ścieżki edukacyjne:

 1.  „Jary koło Chalina”;
 2. „Nad Jeziorem Małym w Chalinie”;
 3. „Ścieżka dydaktyczna w parku dworskim w Chalinie i nad Jeziorem Śremskim”.

Do innych atrakcji można zaliczyć:

 1. wigwam na 60 osób (a w nim możliwość pieczenia kiełbas i dzika);
 2. boisko sportowe do koszykówki;
 3. plac zabaw;
 4. możliwość wypożyczenia rowerów;
 5. możliwość wykupu pozwolenia na wędkowanie,
 6. ogród ziołowo-kwiatowy;
 7. możliwość zorganizowania koni pod wierzch, bryczek, wycieczek, zajęć na kręgielni, czy pływalni.

Zespół dworsko-parkowy gości wiele grup młodzieży i organizuje zajęcia o tematyce ekologicznej. Miłośnicy przyrody mają szansę rozwijać swoje zainteresowania, odbywać obozy naukowe i realizować różne projekty badawcze.
Do dyspozycji jest zaplecze gastronomiczno-noclegowe (dostępne dla grup min. 10-osobowych po wcześniejszych ustaleniach):
Bogate zaplecze i wykwalifikowana kadra, zapewniają profesjonalne przeprowadzanie zajęć edukacyjnych o tematyce szeroko pojętej ekologii i ochrony przyrody. Są one realizowane w ramach „Zielonych Szkół” w różnych formach: stacjonarnej, terenowej, dydaktycznej i manualnej. Dostosowano je do konkretnych grup wiekowych:

 • 5 – 10 lat;
 • 11 – 16 lat i dalej.

W ofercie dydaktycznej znajduje się różnorodna tematyka  z zakresu środowiska np. woda jako warunek niezbędny do życia, czy odnawialne źródła energii. Istnieje także możliwość odbycia 3 i 5-dniowych zajęć związanych z ochroną przyrody.
Bezpośredni kontakt z naturą umożliwia poznawanie fauny i flory rodzimych gatunków. Zdobytą wiedzę przyrodniczą można wykorzystać w praktyce. Wypoczynek, zabawa i nauka stają się wspaniałą formą integracji.

12 października 2009 roku, otwarto w Chalinie pierwszy w Polsce profesjonalny Nature Fitness Park. Służy on zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Pozwala uprawiać coraz popularniejszy Nordic Walkingu po Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Opiera się na naturalnym, biomechanicznie prawidłowym, chodzie z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków. Przedsięwzięcie obejmuje 6 tras o łącznej długości 50 km. W ośrodku można wypożyczyć sprzęt do tej dyscypliny sportu oraz umówić się na trening z instruktorem. To Ne tylko samo zdrowie, ale przede wszystkim bezcenny kontakt z naturą. „Nie można przyrody zwyciężyć inaczej niż przez to, że się jej słucha” (Francis Bacon). Podziwiajmy ją i wsłuchujmy się w jej głos!

Źródła:
http://www.zpkww.pl/arts.php?a=8
http://www.ta.pl/oep_chalin.html
http://powiat-miedzychodzki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię