Własnie świadome zakupy były przedmiotem kampanii, realizowanej od września br. przez Związek Międzygminny „EKO-PRZYSZŁOŚĆ”. Wzięło w niej udział dzieci z terenu trzynastu gmin, należących do Związku. 

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wzięli udział w prelekcjach, poświęconych odpowiedzialnym zakupom. Mieli oni okazję dowiedzieć się, że powstawanie odpadów jest nierozerwanie związane z obecnością człowieka i są gromadzone, zarówno na wysokich szczytach górskich, w morzach, oceanach, na pustyniach, jak i na terenie  lasów. Aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy odpady całkowicie zniszczą nam środowisko należy minimalizować ich powstawanie. Jednym ze sposobów są odpowiedzialne zakupy, ponieważ podejmując decyzję o wyborze konkretnego produktu należy mieć na uwadze to, w co jest on opakowany. Dzieci podczas zajęć brali także udział w symulacji zakupów – mieli do wyboru kilka produktów w rozmaitych opakowaniach i musieli podjąć decyzję, który z nich trafi do ich koszyka. – Często przy wyborze kierujemy się wyglądem i estetyką oraz tym, że produkt jest polecany np. w radio czy telewizji, a zadanie miało na celu zwrócenie ich uwagi również na kwestię ich opakowań. Ważne jest bowiem to, by ograniczać ilość odpadów u źródła, a zakupy są dobrym momentem do podjęcia takich działań – wyjaśnia Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych Abrys. W ramach kampanii firma ABRYS na zlecenie Związku Międzygminnego „EKO-PRZYSZŁOŚĆ” przeprowadziła 152 prelekcje wśród uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

W ramach kampanii  edukowano również przedszkolaków. Dla nich przygotowano krótką pogadankę na temat śmieci, połączoną z zabawą ruchową na temat segregacji. Zadaniem dzieci było poruszanie się w rytm muzyki z zawieszonymi na szyi, specjalnymi „odpadowymi” medalami i wskoczenie do pojemnika w takim kolorze, do jakiego winien trafić dany odpad. W drugiej części zajęć dzieci z korków po winie robiły breloki do kluczy. – W ten sposób chcieliśmy pokazać dzieciom, że na pozór niepotrzebne rzeczy, mogą stać się cennym surowcem, który można jeszcze wykorzystać. Ważne jest by za każdym razem, wyrzucając cokolwiek do śmieci zastanowić się nad tym, czy nie można tego jeszcze wykorzystać – dodaje M. Siatka. W ramach kampanii przeprowadzono 176 zajęć w przedszkolach.

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię