Zakrojona na szeroką skalę kampanię edukacyjna w ramach projektu budowy spalarni odpadów odbywa się w na terenie bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego. Kampania potrwa do września 2015 roku.

W ramach wcześniej prowadzonych działań edukacyjnych, realizatorzy sięgnęli po różnorodne formy przekazywania wiedzy – m.in. na ulicach Bydgoszczy i Torunia zawisły billboardy i citylighty przypominające będą mieszkańcom o istocie prawidłowej gospodarki odpadami.

Wcześniej mieszkańcy byli uświadamiani na temat hierarchii postępowania z odpadami, na podstawie której opiera się system gospodarowania odpadami. Działania edukacyjne prowadzone w kolejnych odsłonach za pośrednictwem mediów i outdooru miały za zadanie uświadomić i przekonać, że ponownie wykorzystane odpady mogą służyć jako surowiec energetyczny. W połowie lutego ukaże się również insert w Expressie Bydgoskim.

Kampania ?dalekowzroczni? potrwa do września 2015 roku. W placówkach szkolnych prowadzone są ekolekcje, podczas których wykorzystywany jest specjalny Ekobus wyposażony w ciekawe narzędzia dydaktyczne. Trwają również szkolenia i konkursy wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej. Niebawem dalekowzrocznych spotkać będzie można podczas organizowanych imprez plenerowych w regionie.

Kampania edukacyjna w regionie ?dalEKOwzroczni? trwa także w czasie wakacji. Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedza różne zakątki regionu, by dzieci nawet z małych miejscowości mogły się z nimi zapoznać. W miesiące nauki szkolnej Ekobus wykorzystywany jest głównie przez bydgoskich uczniów. W czasie wakacji jeździ po całym regionie, by dotrzeć także do mniejszych miejscowości. W sierpniu mobilne laboratorium pojawi się na na lokalnych imprezach, m.in. na VIII Przeglądzie Tradycyjnych Kapel Ziemi Dobrzyńskiej w Osieku nad Wisłą oraz Dożynkach gminnych w Czernikowie.

Animatorzy wraz z bohaterem kampanii Bocianem Bogusiem zachęcają podczas tych imprez m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji czy recyklingu. Eksperci w mobilnym laboratorium dzielą się także wiedzą dotyczącą świadomych zakupów.

? Podczas spotkań pokazujemy również, że śmieci stanowią surowiec energetyczny, a każdy worek odpadów to megawatogodzina prądu i gigadżul ciepła ? wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura, organizatora kampanii ?dalEKOwzroczni?.

Konstrukcja Ekobusa oparta  jest o specjalną prototypową, rozkładaną zabudowę.  Samochód wyposażony jest m.in. w komputery z dedykowanymi programami edukacyjnymi, tablicę multimedialną, cyfrowe mikroskopy, makietę spalarni odpadów, stanowisko rowerowe czy stanowiska do segregacji odpadów. W najbliższych tygodniach wakacyjnych Ekobus odwiedzi przede wszystkim regionalne festyny. Od września pojawi się znowu w przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych.

Lekcje i szkolenia z wykorzystaniem Ekobusa są częścią kampanii edukacyjnej ?dalEKOwzroczni? realizowanej w ramach projektu spółki ProNatura pn. ?Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego?, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej informacji na temat akcji „dalEKOwzroczni”

Poniżej materiały edukacyjne i zdjęcia:

dalEKOwzroczni_ulotka
dalekowzroczni_broszura

dalekowzroczni_plakaty_A2_tht

 

Ekobus_1 Ekobus_2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Ekobus_8

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię