Polska Zielona Sieć oraz Studenckie Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza na międzypokoleniową debatę.

odbędzie się 4 grudnia 2012r.
na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM,
przy ul. Umultowskiej 89a w Poznaniu (sala 120).
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:30
Wśród uczestników debaty zostaną rozlosowane upominki!
dokładny plan debaty: 
11:30 – powitanie uczestników spotkania 
11:35 – wystąpienie Aleksandry Antonowicz 
12:00 – 20. minutowy film dokumentalny "Cena ropy" reż. Luca Tomassini, 2012 
Film przedstawia negatywny wpływ wydobycia ropy naftowej w Nigerii na lokalne społeczności i środowisko, a także pokazuje, w jaki sposób możemy kształtować politykę Unii Europejskiej, by niwelować szkodliwy wpływ europejskich inwestycji w krajach najbiedniejszych. Dowiemy się kto tak naprawdę płaci za wydobycie paliw w Afryce i bezpieczeństwo energetyczne Europy. 
12:20 – dalszy ciąg wystąpienia Aleksandry Antonowicz 
12:55 – 6. minutowa kreskówka dla dorosłych „Europejskie poszukiwania energii – to chyba jakiś żart”
13:05 – dyskusja 
13:20 – losowanie upominków 
13:30 – drobny poczęstunek dla uczestników spotkania 
DEBATA UNIWERSYTECKA – opis wydarzenia
Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, obchodzonego w listopadzie w całej Europie, Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckim Kołem Politologów i Dziennikarzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza organizuje debatę, której głównym tematem będą afrykańskie surowce, bez których nie wyobrażamy sobie rozwoju naszej cywilizacji.
 
Celem debaty jest wyjaśnienie zależności zachodzących pomiędzy państwami różnych regionów świata, a przede wszystkim między krajami biednymi i bogatymi. Polska wbrew pozorom nie jest krajem biednym – globalnie jest jednym z najbogatszych państw świata. Jaki jest nasz wpływ na rozwój innych krajów i życie ich obywateli? Chcemy pokazać, codzienny, bezpośredni wpływ Europejczyków i Afrykańczyków na siebie. Wytłumaczyć, dlaczego dzieląc świat na kraje biedne
i bogate wolimy używać określeń „Globalna Północ” i „Globalne Południe” oraz na przykładach przedstawić zjawisko tzw. „klątwy surowcowej”.  
 
W naszym kraju wciąż niewiele mówi się o tym, dlaczego rozwój państw Afryki jest taki trudny oraz dlaczego ich mieszkańcy wciąż zmagają się z tak podstawowymi problemami jak brak wody
i pożywienia, brak szkół i pracy czy brak demokratycznych rządów. Pochodzący z Somalii brytyjski miliarder Mo Ibrahim, który ustanowił nagrodę dla afrykańskich przywódców za dobre rządy, w tym roku ponownie nie miał komu wręczyć 5 mln dolarów.
 
Co jest tego przyczyną? Takie warunki życia nie biorą się z braku bogactwa, tylko często
z negatywnego wpływu globalizacji, globalnych powiązań między państwami bogatymi i biednymi oraz wciąż zbyt małej świadomości ludzi. Paliwa kopalne, kamienie szlachetne, rzadkie metale czy nawet odnawialne źródła energii – Afryka wręcz kipi od ich ilości. A co mają z tego jej mieszkańcy?
Organizując spotkanie „Afrykańskie surowce-rozwój Północy kontra rozwój Południa" chcemy promować całościowe postrzeganie świata, rozumienie przyczyn i skutków najważniejszych problemów na kuli ziemskiej, globalnych zmian społecznych oraz poszanowanie różnorodności. Świadomi globalnych zależności obywatele mają szansę dostrzegać perspektywę ludzi z państw globalnego Południa, zrewidować swoje postawy życiowe, odrzucić stereotypy, nauczyć się otwartego, ale i krytycznego podejścia do prezentowanych problemów oraz zauważyć swoją rolę
w procesach globalnych i swój wpływ na ich przebieg.
Podczas spotkania chcemy wywołać międzypokoleniową dyskusję na tematy globalne oraz poznać punkt widzenia młodszych i starszych studentów. Dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia udziału
w naszej debacie.

Z poważaniem,
Zespół Akcji dla Globalnego Południa
Polska Zielona Sieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię