Klub Gaja wspólnie z islandzkim partnerem „Święta Drzewa” w ciągu dwóch lat w obu krajach posadził 5655 drzew. Współpraca z islandzką organizacją pozarządową Skógrćktarfélag Grindavíkur (The Forest Nursrey Klub)z Grindavik doczekała się uroczystego podsumowania przed dwoma nowo posadzonymi drzewami – bukiem wyhodowanym z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI i dębem.

Program edukacji ekologicznej Klubu Gaja „Święto Drzewa” został zapoczątkowany siedem lat temu. Sadzenie drzew ma aktywizować różnorodne społeczności do działań intelektualnych, artystycznych i społecznikowskich na rzecz edukacji o potrzebie poszanowania wszelkich istniejących skupisk leśnych, parkowych, starodrzewów, pomników przyrody; o wynikających z nich korzyściach, zwłaszcza tych związanych z ograniczeniem skutków zmian klimatycznych. Sadzenie drzew jest najprostszym sposobem zapobiegania tym zmianom.  – podkreśla prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Więcej niż dwa to las

Najnowsza 7.edycja „Święta Drzewa” przyniosła plon w postaci 78 tys. zasadzonych drzew w całej Polsce i na świecie, i zainteresowanie edukacją ekologiczną 40 tys. osób. W latach 2008- 2010 jednym z partnerów  zagranicznych programu została organizacja Skógrćktarfélag Grindavíkur (The Forest Nursrey Klub) w Grindavik
w Islandii. Dzięki tej współpracy w Polsce i w Islandii zasadzono blisko 6 tys. drzew, m.in. w Rejkiaviku – stolicy Islandii.

Grindavik znajduje się w południowo- wschodniej części wyspy. W tym tak zimnym kraju czas wegetacji trwa tylko kilka miesięcy. Powtarzane w Islandii powiedzenie "Tam gdzie jest więcej niż dwa drzewa jest las” dobrze oddaje sytuację tego kraju. Tym bardziej, pomimo tak uciążliwych warunków klimatycznych i geograficznych Islandczycy są spragnieni drzew, a Skógrćktarfélag Grindavíkur zawiązał się głównie po to, by chociażby tylko za pomocą niewielkich,  prywatnych środków sadzić drzewa w najbliższej okolicy. Przyłączenie się do „Święta Drzewa” Klubu Gaja, podpatrzenie dobrych praktyk polskiej organizacji związanych z aktywizacją społeczną na rzecz edukacji ekologicznej znacząco zwiększyło zainteresowanie celami Skógrćktarfélag Grindavíkur wśród Islandczyków nie związanych bezpośrednio z tą organizacją. Skutecznym środkiem okazał się także przygotowany przez Klub Gaja informator o „Święcie Drzewa” wydany w czterech językach, w tym w języku islandzkim.

Lata 2008-2009

W 2008 roku podczas pierwszej wizyty Klubu Gaja na wyspie wspólnie posadzono ponad 70 świerków i topoli. Właśnie te drzewa sadzone z mozołem w kamienistym gruncie, miejscami pokrytym lawą, są gatunkami, które w tak trudnych warunkach mają szansę na wzrost. W tym samym roku, kilka miesięcy później Islandczycy wzięli udział w ogólnopolskiej inauguracji 6. edycji „Święta Drzewa” w Warszawie polegającej na uroczystym sadzeniu trzech jabłoni  w Parku im. Marszałka Rydza- Śmigłego. Następnie wraz innymi partnerami programu islandzcy goście sadzili młodnik sosny w Nadleśnictwie Chojnów koło Piaseczna (Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Warszawskie") oraz w sadzeniu blisko 4 tys. dębów, grabów i lip w Nadleśnictwie Babki pod Poznaniem. Islandczycy mogli także wędrować po lasach w Beskidzie Małym w rejonie Wilkowic (tu znajduje się siedziba Klubu Gaja) oraz w Beskidzie Śląskim w Szczyrku.

Rok później (2009) islandzka inauguracja „Święta Drzewa” przy udziale Klubu Gaja (druga wizyta) wystartowała 23 czerwca w Grindavik. Dzieci z dwóch miejscowych przedszkoli i szkoły, pastor, przedstawiciele kultury i lokalnego samorządu posadzili w swoim  mieście 640 drzew. Wcześniej drzewa zasadzono także w stolicy kraju – Rejkiaviku. Sadzenie drzew w październiku, kiedy w Polsce przypada oficjalna inauguracja święta byłoby niemożliwe. Zimno
i dokuczliwy wiatr nie pozwoliłyby drzewom na zakorzenienie i wzrost.

Ogród sensoryczny laureata „Święta Drzewa”

Ogólnopolska inauguracja 8. edycji „Święta Drzewa” odbędzie się tradycyjnie w październiku, w Islandii miała miejsce już w maju. Dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli w Grindavik oraz mieszkańcy miasta posadzili razem 540 drzew. W czerwcu planowano także kolejne sadzenie drzew w stolicy Islandii. W Polsce ostatnim akcentem współpracy polsko- islandzkiej jest sadzenie dębu w ogrodzie warszawskiego przedszkola  nr 244 „Niegocińskie Skrzaty”.  Placówka zdobyła nagrodę „Czarodziejskiego Drzewa” z wybitne zaangażowanie w realizację 7. edycji „Święta Drzewa”, ale nie spoczęła na laurach. Goście z Islandii zobaczą jak „Święto Drzewa”  inspiruje do kolejnych działań. Przedszkole ponownie wzięło udział w programie (8. edycja) i założyło na terenie ogrodu przedszkolnego „Ogród sensoryczny – Cztery pory roku".

Nazwa taka nie jest przypadkowa. Drzewa, krzewy, byliny zostały tak dobrane, aby o każdej porze roku rozbrzmiewała w nim harmonijna symfonia barw, zapachów, dźwięków. Ucztą dla oczu będą kwitnące krzewy forsycji, ketni, irgi, przebarwiające się liście winobluszczu, berberysu, tawuły. W zmysłowym ogrodzie nie mogło zabraknąć roślin, które urzekają wonią kwiatów i liści. Niektóre z nich jak sosna zwyczajna czy jałowce, mają działanie bakterio i grzybobójcze. Ponadto korzystnie jonizują powietrze. Urokliwe dźwięki będą wydawać gałązki akacji i śliwy, szumiące liście oraz radujące się ptaki i owady. Wypadkową tych doznań będzie wielozmysłowe obcowanie z przyrodą naszych wychowanków.” – napisano w nadesłanym do Klubu Gaja sprawozdaniu.

Sadzeniu buka i dębu  w warszawskim przedszkolu przyglądały się dwie nauczycielki z przedszkoli w Grindavik –  panie: Hulda Johannsdottir i Albina Unndorsdottir. Oby i te drzewa okazały się czarodziejskie dla współpracy polsko-islandzkiej.

 

W Polsce ostatnim akcentem współpracy polsko-islandzkiej było sadzenie dębu. / Fot. Dąb Bev Lloyd-Roberts, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię