Każdy z nas rocznie produkuje ponad 300 kg odpadów – w skali całego kraju rocznie produkujemy ok. 10 mln ton odpadów komunalnych, z których zbierane jest selektywnie tylko 10%, a ? z nich to odpady opakowaniowe, które mogą zostać poddane recyklingowi. W Niemczech selektywnie zbieranych jest ok. 90% odpadów. Ratunkiem dla naszego środowiska jest selektywna zbiórka odpadów i o tym przypomina nam coroczny Dzien bez Śmiecenia!

Nie zostawiaj po sobie śladu! – to hasło siódmej już edycji kampanii organizowanej przez Rekopol Organizacja Odzysku, której celem jest zwrócenie uwagi na problem wzrastającej ilości odpadów i promocja selektywnej zbiórki i recyklingu. Już drugi rok z rzędu akcja jest częścią projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Segreguj odpady – to się opłaca!”.

W tym roku organizatorzy podkreślają, że każdy jest odpowiedzialny za odpady, które wytworzył. Segregacja u źródła, czyli w miejscu gdzie odpad powstaje, jest kluczem do prowadzenia właściwej gospodarki odpadami opakowaniowymi. Tylko wyselekcjonowane odpady mogą powrócić wracały do obiegu i stałć się surowcem do produkcji nowych rzeczy – słoików, worków, polarów, gazet, puszek i wielu innych rzeczy codziennego użytku. Moment jest szczególny – za dwa miesiące wejdzie w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której założeniem jest zwiększenie poziomów recyklingu i odzysku w całym kraju. Każdy z nas będzie mógł się do tego przyczynić segregując odpady u siebie w domu!

Co możemy zrobić z naszych odpadów? Z 35 poddanych recyklingowi butelek PET można wyprodukować bluzę polarową. Opakowania z polipropylenu w Stanach wykorzystywane są do produkcji jeansów. Tworzywa sztuczne stanowią obecnie około 20% odpadów stałych. Zaledwie 15% rocznej produkcji butelek PET jest poddawane w Polsce recyklingowi.  Odpady szklane, mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane.  Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy, przeróbka 1 tony szkła pozawala ograniczyć: zużycie energii o 25-32%, zużycie wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97%.

W Dniu bez Śmiecenia tradycyjnie już nie powstają tysiący plakatów, ulotek, insertów i wlepek. Przygotowana zamiast tego jest kartka internetowa, która po kliknięciu przekieruje na specjalnie stworzoną stronę www.dzienbezsmiecenia.pl.

Przygotowana w ciekawy i zabawny zachęca do „kliknięcia”, a co za tym idzie otwarcia strony oraz do  przesłania kartki współpracownikom, znajomym czy bliskim. Akcji towarzyszy szereg działań wspierających, jak pikniki, warsztaty, ekologiczne konkursy, zainicjowanych przez naszych Partnerów.

Święto przypda 11 maja, gdyż jest to dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie Polski System Gospodarki Odpadami Opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62 – 11 maja 2001 roku parlament  przyjął pakiet ustaw, w tym regulacje o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej DZ. U. nr 63 z 2001 roku, poz. 639 z późniejszymi zmianami. 

Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Od samego początku współorganizatorami kampanii są wszyscy Akcjonariusze Rekopolu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię