Centrum Nauki Kopernik to ponad 400 interaktywnych stanowisk, cztery laboratoria, efektowne pokazy i warsztaty, nowoczesne planetarium, sale wykładowe, międzynarodowa galeria sztuki inspirowanej nauką, park i ogród na dachu. Wystawy i kolekcje Centrum Nauki to nie muzeum z eksponatami zamkniętymi w szklanych gablotach. To królestwo eksperymentów, przeżyć i zdziwień.

O CENTRUM
Centrum Nauki Kopernik to ponad 400 interaktywnych stanowisk, cztery laboratoria, efektowne pokazy i warsztaty, nowoczesne planetarium, sale wykładowe, międzynarodowa galeria sztuki inspirowanej nauką, park i ogród na dachu. Misją Centrum jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dialogu społecznego na temat nauki.
Wystawy i kolekcje Centrum Nauki to nie muzeum z eksponatami zamkniętymi w szklanych gablotach. To królestwo eksperymentów, przeżyć i zdziwień.

WYSTAWY:

  • Człowiek i środowisko

W tej galerii przedmiotem badań i obserwacji są… sami zwiedzający. Blisko sto stanowisk pozwoli doświadczyć, jak działają nasze ciała, zbadać ich sprawność, poznać budowę, odkryć
tajemnice zmysłów.

  • Świat w ruchu

Odsłaniamy tajemnice kosmosu i mikroświata, które mają wpływ na nasze codzienne życie. Wyjaśniamy prawa fizyki, zmuszając je do działania. Pokazujemy zagadki, nad którymi wciąż głowią się uczeni.

  • Bzzz!

Na niebieskim pagórku, w koronie drzewa, wśród chmur i w podziemnych kryjówkach maluchy mogą znajdować ślady zwierząt i podglądać życie przyrody.

  • Korzenie cywilizacji

Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Kim jesteśmy? Wynalazki, które zmieniły świat.
Przełomowe daty w dziejach ludzkości. Nasze dążenia, idee, fascynacje, czyli to, co uczyniło
z nas ludzi.

  • Strefa światła

Wystawa, w której zderzają się ze sobą światło i ciemność. W tle toczy się detektywistyczna opowieść o iluzjach, optyce i promieniowaniu elektromagnetycznym.

  • Park odkrywców

(otwarcie: wiosna 2011)
Najbardziej artystyczny park na wschód od Central Parku, miejsce spotkania nauki ze sztuką.
Nigdy nie zasypia: nocą rozświetlają go spiralne ramiona galaktycznej fontanny. Latem zaprasza m.in. do kina plenerowego oraz na wystawy czasowe.

  • Planetarium

To jedno z nielicznych miejsc na półkuli północnej, gdzie nad głową zobaczyć można… Krzyż Południa, a także konstelacje, które tysiące lat temu rozświetlały niebo Majów.

  • Re: generacja

(otwarcie: wiosna 2011)
Galeria dla młodzieży. Co się dzieje w naszych głowach, kiedy kochamy, smucimy się, podejmujemy decyzje? Jakie emocje, myśli i uczucia rządzą tym, jak postrzegamy siebie i innych, decydują o tym, z kim się przyjaźnimy, a kogo odrzucamy?

NOC NAUCZYCIELI

Organizatorzy zaproaszają wszystkich pedagogów na przedpremierowy wieczór w Centrum Nauki Kopernik. 22 października galerie staną przed nauczyciele otworem.
W programie liczne niespodzianki i dużo dobrej zabawy. Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń – na stronie www.kopernik.org.pl, od 14 października.

Organizatorzy oddają się dyspozycji nauczycieli Platformę Edukacyjną – internetową bazę wiedzy o naszych eksponatach, prezentowanych zjawiskach i ich powiązaniach z programem nauczania. Pozwoli ona zaplanować wizytę w Centrum zgodnie z potrzebami dydaktycznymi i odszukać eksponaty pomagające zrozumieć zagadnienia omawiane na lekcjach. W każdy czwartek organizowane będą  “Nauczycielskie popołudnia z Kopernikiem”. Nauczyciele będą mogli wówczas bezpłatnie zwiedzić Centrum i wymienić się wrażeniami podczas poczęstunku.

Zajęcia, pokazy, wydarzenia
Centrum Nauki Kopernik zaprasza na pokazy, wykłady i spotkania z wybitnymi naukowcami.

W gmachu Centrum mieścić się będzie również niezwykły teatr: wystąpią tam najlepsi aktorzy spośród…robotów. Od listopada na afisze wchodzą dwie sztuki: adaptacja bajki robotów Stanisława Lema O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali oraz Tajemnica pustej szafy, czyli duchy z czwartego wymiaru na motywach powieści Edwina A. Abbotta.

Dla najmłodszych i ich opiekunów przygotowaliśmy warsztaty familijne, podczas których wspólnie robić będą doświadczenia szukając odpowiedzi na pytania m. in. o to, jak jest zapisana muzyka na płycie CD lub skąd się bierze woda w rurach.

Starszych uczniów zapraszamy na pokazy naukowe, takie jak Ciśnienie, czyli 20 tysięcy
torebek cukru czy Tajniki aerodynamiki.

Laboratoria
Już na wiosnę otwarte zostaną cztery laboratoria.
W fizycznym poszukamy odpowiedzi na pytania, czy można zmierzyć masę jednej cząsteczki, skąd się bierze siła Coriolisa i czy można wytworzyć nieważkość w pudełku.

W laboratorium chemicznym można będzie wyprodukować samodzielnie aspirynę lub uczestniczyć w zajęciach chemii kosmetycznej.

Laboratorium biologiczne umożliwi wykonanie ekstrakcji DNA – splątane nici DNA można będzie zobaczyć gołym okiem. Na osoby o mocnych nerwach czekają zagadki kryminalne.

Pracownia robotyczna pozwoli zgłębić zagadnienia z automatyki, mechatroniki i programowania. Będzie tu można zapoznać się z działaniem robotów przemysłowych i złożyć własnego humanoidalnego przyjaciela.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa
www.kopernik.org.pl
 

Centrum Nauki Kopernik to królestwo eksperymentów, przeżyć i zdziwień. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię