W Gimnazjum nr 2 w Zakopanem prowadzony jest projekt ekologiczno-edukacyjny pt. ACT ECO według autorskiej koncepcji Barbary Szaroty. Innowacyjność projektu polega na połączeniu ekologii, języka angielskiego, technik komputerowych przy jednoczesnym stosowaniu interaktywnych metod.

Realizacja projektu ACT ECO rozpoczęta w ramach gminnego programu profilaktyki problemowej „Parasol” spełnia obecnie wytyczne międzyprzedmiotowej ścieżki edukacji ekologicznej. Ponadto, merytorycznie projekt ACT ECO oparty jest na standardach edukacyjnych Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska.

Głównym celem projektu ACT ECO jest uwrażliwienie młodzieży na problemy dotyczące niekorzystnych zmian klimatycznych oraz sposobów ich zminimalizowania, racjonalnego wykorzystania energii, zrównoważonego rozwoju, ochrony i zanieczyszczeń środowiska lokalnego oraz naszej planety w celu wykształcenia długofalowych postaw i nawyków pro ekologicznych.

Mottem przewodnim Projektu ACT ECO jest hasło „Myśl globalnie. Działaj lokalnie”, które ma inspirować młodzież do podejmowania działań pro-ekologicznych we własnym środowisku przy jednoczesnej próbie włączania się, chociażby symbolicznie, w ogólnoświatowe akcje. W związku z tym założeniem uczestnicy Projektu ACT ECO przygotowują akcje szkolnych obchodów Światowego Dnia Środowiska (World Environment Day), który przypada na 5-go czerwca. Inicjatywa ta wpisuje się w Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska – UNEP (projekt ACT ECO zgłoszono do światowych obchodów Dnia Środowiska – zgłoszenie widnieje na stronie internetowej UNEP).

Finałem pierwszej edycji Projektu ACT ECO (2007/08) było zorganizowanie obchodów Światowego Dnia Środowiska „World Environment Day,” pod egidą UNEPu – Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Ochrony Środowiska (5-go czerwca), które były również wpisane w VI Miejskie Obchody Dni Zakopanego. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem uczniów, pracowników szkoły, zaproszonych gości oraz mediów. Kilkaset osób podpisało zobowiązanie „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu”, które 14 czerwca 2008 zostało przesłane drogą elektroniczną na adres Europejskiej Komisji ds.Środowiska a informacje o naszych działaniach znajdują się na stronach internetowych UNEPu oraz Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska. Do najważniejszych efektów przeprowadzonych inicjatyw należy zaliczyć ogromne i szczere zaangażowanie uczniów biorących udział w Projekcie ACT ECO, którzy całą pracę wykonali w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Oddźwięk, jaki przyniosły te działania jest pozytywnym sygnałem, że istnieje zainteresowanie i zapotrzebowanie na kontynuowanie i pogłębianie tematów ekologicznych zarówno pośród młodzieży, jak też dorosłych.

Kolejna duża akcja planowana była na 23 października 2009 r. celem akcji "Czas na las" było posadzenie 4 tysięcy drzew na Zoniówce, ale z powodów atmosferycznych akcja została przeniesiona na wiosnę 2010. We wtorek 17 listopada 2009 r. otwarta została w holu Gimnazjum nr 2 w Zakopanem wystawa ekologiczno – edukacyjna, tym razem pod tytułem: "Sortuj razem z nami". Celem wystawy było zwrócenie uwagi na ekologiczne i ekonomiczne korzyści płynące z sortowania odpadów. Dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz oszczędzamy energię. W naszej szkole od września prowadzony jest program segregacji odpadów. Do dyspozycji uczniów, na każdym piętrze, znajdują się odpowiednio oznakowane pojemniki na odpady. -Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta aby nie spalać odpadów w kotłowniach domowych, ponieważ wyzwalający się dym jest bardzo niebezpieczny dla środowiska i trujący dla ludzi – mówi pomysłodawczyni i koordynator projektu w Gimnazjum nr 2 w Zakopanem – nauczyciel języka angielskiego, pani Barbara Szarota.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię