Na tej ścieżce mamy rzadką okazję poruszać się wśród drzewostanu jaki dawniej dominował w reglu dolnym Karkonoszy – w buczynie.

Nazwa ścieżki
Ścieżka przyrodnicza na górę Chojnik
Długość ścieżki
1,7 km w jedną stronę
Czas przebycia
około 1,5 – 2,5h do Zamku Chojnik
Trasa (miasta)
Przebieg ścieżki: Sobieszów, brama wejściowa do Karkonoskiego Parku Narodowego u podnóża góry Chojnik, Zbójeckie skały, Skalny grzyb (szlak czarny), Zamek Chojnik (szlaki czarny i czerwony)
Opis (krótki)
Karkonoskie lasy zostały w znacznym stopniu przekształcone przez człowieka, a na terenie enklawy można obserwować zachowane fragmenty naturalnego lasu. Występuje tutaj około 50 gatunków drzew i krzewów, decydujących o wysokich walorach przyrodniczych tego miejsca.

Na Górze Chojnik fauna Karkonoszy jest reprezentowana przez wiele gatunków ptaków (np. 6 gatunków dzięciołów). Wędrując ścieżką możemy również spotkać sarny, a także muflona – dziką owcę górską sprowadzoną na początku XX wieku z Sardynii. Na Górze Chojnik występują ciekawe formy skalne, np. Zbójeckie Skały i Skalny Grzyb zbudowane z granitu karkonoskiego liczącego sobie ponad 300 milionów lat. Takich ostańców skalnych jest w polskich Karkonoszach około 150.

Ścieżka ta, poza walorami florystycznymi, faunistycznymi i geologicznymi ma również wysokie walory widokowe. Z wieży obronnej XIV – wiecznego zamku Chojnik widać prawie całe polskie Karkonosze, Pogórze Karkonoskie, Kotlinę Jeleniogórską wraz z otaczającymi je pasmami Rudaw Janowickich od wschodu, Górami Kaczawskimi od północy i Górami Izerskimi od zachodu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię