?Świadomi zmian zmieniamy się dla klimatu? ? to tytuł kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej zmian klimatu w Wielkopolsce, realizowanej przez Abrys. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu opracowano komiks, biuletyn oraz spoty filmowe.

Dzięki współczesnej technologii dzielenie się wiedzą i zdobywanie nowych informacji stało się niezwykle proste. Bez wychodzenia z domu możemy pomóc zainteresowanym mieszkańcom w rozwianiu wielu wątpliwości i zdobyciu cennej wiedzy. Rozwój technologii i doświadczenia płynące z pandemii sprawiły, że działania w Internecie stały się jednym z filarów edukacji, także ekologicznej. Dla bardzo wielu osób to obecnie najbezpieczniejszy sposób zdobywania informacji, również w zakresie tak niezwykle ważnych kwestii, jak zmiany klimatu. Dlatego też przygotowane materiały udostępniono na stronie dlaklimatu.abrys.pl

Komiks ?W poszukiwaniu zmian klimatu?

Fabuła komiksu ?W poszukiwaniu zmian klimatu?, wydrukowanego w ilości 1000 egzemplarzy, jak również udostępnionego do pobrania na stronie projektu, opiera się na przygodach dwojga młodych ludzi. Nie mieli oni w zwyczaju przejmować się ochroną środowiska i nie byli skłonni uwierzyć, że zmiany klimatu dotyczą Wielkopolski, bo jeżeli już coś złego miałoby się w ogóle dziać na świecie, to gdzieś daleko topniejące lodowce, natomiast w Polsce, a tym bardziej w Wielkopolsce, można usłyszeć opowieści o czymś bardzo odległym i bez pokrycia w rzeczywistości. Jednak ci młodzi ludzie, nastawieni na to, by czerpać ze świata, otrzymują zaproszenie do tajemniczej gry, w której zyskają możliwość błyskawicznego przenoszenia się do różnych miejsc pod opieką wyjątkowego przewodnika. Warunkiem jest to, że w miejsca, do których dotrą, mimo iż będą piękne, to jednak naznaczone piętnem zmian klimatu. Młodzi ludzie po przybyciu do każdej z lokalizacji obserwują negatywne skutki zmian klimatu: suszę, a potem gwałtowne deszcze i podtopienia, upalną temperaturę oraz tropikalne huragany, bujną zieleń, a następnie pustynniejący step, na fotografii widzą żeglowne rzeki, a w rzeczywistości wyschnięte koryto.

Ostatecznie przerażeni bohaterowie oświadczają, że nie chcą już zwiedzać wielkiego świata, a przewodnik oszukuje ich, pokazując zdjęcia miejsc, których nie ma. Przewodnik odpowiada, że nigdy nie opuścili kraju, lecz zobaczyli to, co nastąpi, jeśli nie powstrzymamy zmian klimatu. To zaskakuje bohaterów, a zarazem uświadamia im, że trzeba klimat się zmienia, więc zmienić należy także własne postępowanie.

Komiks w wersji elektronicznej można pobrać nieodpłatnie ze strony dlaklimatu.abrys.pl

Biuletyn w wersji elektronicznej

Adresatami biuletynu w wersji elektronicznej są młodzież i dorośli mieszkańcy kraju. Biuletyn przedstawia mechanizmy zmian klimatu i globalnego ocieplenia, ich przyczyny, konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu. Edukowanie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko ważnym społecznym obowiązkiem, ale także istotnym krokiem w walce o zatrzymanie szybko postępującej degradacji środowiska naturalnego. Chodzi o uświadomienie tego, że obecnie kluczowe jest niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi. A o tym zadecydują także działania lokalne, podejmowane przez każdego mieszkańca. Biuletyn przygotowano w taki sposób, aby przekaz był zrozumiały dla jak największej liczby odbiorców.

Biuletyn w wersji elektronicznej można pobrać nieodpłatnie ze strony dlaklimatu.abrys.pl

Trzy spoty filmowe

W ramach kampanii przygotowano także trzy spoty filmowe objaśniające zjawiska zmian klimatu różnym grupom wiekowym.

?Czysta zabawa w czystym powietrzu? to spot dla najmłodszych dzieci (przedszkole i klasy I-III),w którym pacynki rozmawiają o sprawach dotyczących ochrony powietrza i wpływu zanieczyszczeń na nasze zdrowie i tego, czym jest globalne ocieplenie.

?Życie w klimatach eko? ? to z kolei spot dla szkół podstawowych, poświęcony promowaniu ekologicznego oraz zdrowego trybu życia, dbania o jakość powietrza oraz przystosowywania się do zmian klimatu.

Natomiast ?Nie puszczaj klimatu z dymem? ? to spot dla młodzieży i dorosłych, dotyczący ochrony powietrza, ekologicznego transportu, ograniczenia zużycia paliw kopalnych oraz likwidacji niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ogrzewania w domach.

Spoty są dostosowane pod kątem treści i formy przekazu do poszczególnych grup wiekowych. Filmy ukazują klimatyczne zagrożenia, a także możliwe do podjęcia działania zaradcze. Spoty mają na celu podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie właściwych postaw mieszkańców w takich dziedzinach, jak klimat, środowisko i energetyka.

Wszystkie materiały dostępne są nieodpłatnie na stronie dlaklimatu.abrys.pl

tekst: M.Maternik/Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię