W Wielkopolsce mamy 98 rezerwatów przyrody,  są to miejsca wyjątkowe z uwagi na rolę jaką pełnią w środowisku przyrodniczym. Zapraszamy Was do lektury ciekawostek na temat rezerwatów, do oglądania popularno-naukowego cyklu filmowego oraz do udziału w konkursie wiedzowym. Do wygrania płyty z filmem „Wielkopolskie Rezerwaty Przyrody”. Film to wiedza dla całej rodziny, a także doskonałe narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli!

Niemi bohaterowie cyklu – rezerwaty przyrody – stanowią ekosystemy życia wielu gatunków roślin i zwierząt, a także niezwykłe z uwagi na swoje ukształtowanie krajobrazy. Obszary te zostały objęte przez człowieka najwyższą ochroną prawną, który  ustanowił na ich terenie rezerwaty przyrody.

Ingerencja człowieka w rezerwatach jest bardzo ograniczona i kontrolowana, służy to temu, by przyroda, choć tutaj, na tych małych fragmentach naszego kraju  żyła swoim niezakłóconym rytmem. Rezerwaty sklasyfikowane zostały na typy, wyznaczone według ich głównego przedmiotu ochrony.  Zgodnie z tym kryterium, podzieliliśmy naszą filmową opowieść o wielkopolskich rezerwatach przyrody na pięć odcinków: rezerwaty faunistyczne, florystyczne, torfowiskowe, wodny, leśne i krajobrazowe.

Nasza ekipa filmowa odwiedziła z kamerą kilkadziesiąt wielkopolskich rezerwatów przyrody.  W cyklu „Wielkopolskie rezerwaty przyrody” prezentujemy wybrane, najbardziej interesujące, naszym zdaniem rezerwaty przyrody.

Treść programów stanowią wypowiedzi osób związanych z przyrodą, ochroną środowiska i światem nauki, towarzyszy im autorski komentarz, któremu głos użyczył znany aktor teatralny Zbigniew Grochal, a całość opatrzona jest wysokimi walorami artystycznymi, jakimi są unikatowe zdjęcia malowniczych pejzaży, ukazane z perspektywy lotu ptaka, a także podwodnego świata.

Przedłużamy konkurs – zapraszamy też do udziału! Pytania konkursowe zamieszczamy poniżej. Na odpowiedzi czekamy do 31 października – prosimy przesyłać je na adres: konkurs@zielonalekcja.pl (w razie problemów nr tel. 61 655 81 34). Wśród autorów poprawnych odpowiedzi rozlosujemy płyty z filmem!

Pytania dot. „Rezerwatów faunistycznych”:
1.Jak nazywa się jedyny w Polsce rezerwat faunistyczny, chroniący ślimaki?
2.Wymień przynajmniej trzy gatunki ptaków, które występują na obszarze Rezerwatu na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papi?

Pytania dot.  „Rezerwatów florystycznych”:
1.Jakie zwierzęta przyczyniają się do rozmnażania śnieżycy wiosennej?
2.Jak nazywa się gatunek paproci, który jest chroniony w rezerwacie Baszków?

Pytania dot. „Rezerwatów leśnych” :
1.Jaki rezerwat jest nazywany „małą” lub „wielkopolską Białowieżą”?
2.Pozostałością jakiego kompleksu leśnego są rezerwaty Bieniszew i Pustelnik?

Pytania dot. „Rezerwatów krajobrazowych”:
1.Rezerwat Diabli Skok obejmuje obszar źródliskowy jakiej rzeki?
2.Kiedy, po raz pierwszy odnaleziono meteoryt na terenie dzisiejszego rezerwatu Morasko?

Pytania dot. „Rezerwatów torfowiskowych i wodnych”:
1.Jaka roślina odnajduje się w trudnych warunkach środowiska wysokiego i co ją charakteryzuje?
2.Jak nazywa się proces zarastania torfowisk i zbiorników wodnych, prowadzący do ich przekształcania się?
3.Jakie rośliny, charakteryzujące czyste wody,  są chronione w  rezerwacie wodnym  Wełna?

Poniżej zamieszczamy piękne unikalne zdjęcia autorstwa P. Magdaleny Piątkowskiej
(więcej zdjęć: https://www.facebook.com/zielonalekcja)

FL1 FN2 LE3 LE10 TR4 TR5 TR6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię