?Nie rodzimy się ani z wiedzą ani z wrażliwością. Jednego i drugiego musimy się nauczyć? ? ta myśl przyświeca Młodzieżowej Konferencji Ekofilozoficznej pt. ?Wróćmy na jeziora?, która odbędzie się w Poznaniu już 19 czerwca 2015 r.

Spotkanie organizuje Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa we współpracy z Wydziałem Biologii i Wydziałem Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, a także z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Konferencja, która odbędzie się już po raz piąty, jest kontynuacją projektu ?Dialog dwóch kultur: Science & Art?. Poprzez dialog  przekazywana będzie szczegółowa wiedza ekologiczna, którą pogłębi refleksja ekofilozoficzna, czerpana z szeroko rozumianej humanistyki.

Wydarzenie skierowane jest głównie do młodzieży szkół średnich i do studentów. Młodzi ludzie o zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych będą dyskutować ze swoimi rówieśnikami o zainteresowaniach humanistycznych. Ważnym zadaniem konferencji jest uwrażliwianie na piękno natury, miejsce człowieka w niej zajmowane, jego działalność i problemy z tym związane, a także zrozumienie bezpieczeństwa ekologicznego.

Tradycją cyklu konferencji jest nadanie jej tytułu zaczerpniętego z polskiej dyskografii (utwór rozpoczyna i kończy konferencję , wykonywany jest na żywo przez młodych wokalistów, w nowej aranżacji). Staje się on jednocześnie myślą przewodnią, wokół  której skupiona jest tematyka referatów, konkursów i wystaw. Tym razem jest to utwór ?Wróćmy na jeziora? z repertuaru Krzysztofa Klenczona.

Konferencję rozpocznie wykład dr Kamila Szpotkowskiego z Zakładu Krystalografii ? Centrum  Badań Biokrystalograficznej w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN na temat biologicznego i mistycznego znaczenia właściwości wody.

Do tegorocznej edycji zgłoszono trzynaście referatów studenckich i uczniowskich, które wygłoszone zostaną w dwóch blokach tematycznych: ekologicznym (zagadnienia ekologiczne sięgające do badań biologii, fizyki i chemii) i ekofilozoficznym (zagadnienia ekologiczne przedstawiane w literaturze i szeroko rozumianej humanistyce).

Dla pobudzenia ducha rywalizacji i stworzenia dodatkowej zachęty dla uczestników, organizatorzy przyjęli dla konferencji formułę konkursową. Nagradzany jest najlepszy referat, praca plastyczna, a także wiersz nawiązujący do tematyki konferencji.

W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć także wystawę fotograficzną nawiązującą do tematyki konferencji oraz mini dramę, przygotowaną na bazie zgłoszonych do konkursu wierszy, wstępnie wyselekcjonowanych i ocenionych przez organizatorów.

Na uczestników konferencji przygotowano niespodziankę ? każdy z nich będzie miał szansę wylosowania wędki, która zostanie mu wręczona przez Roberta Taszarka, znakomity polski spinningista, wielokrotny mistrz  i trener Spinningowych Mistrzów Świata.

PROGRAM

Osoby chętne do udziału prosimy o przesyłania zgłoszenia na adres: [email protected]

Adres konferencji:
Aula Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (Kampus Morasko)
ul. Umultowska 89 a

 logo2 MK 2015

Kampania odbywa się pod patronatem portalu ZielonaLekcja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię