Na ścieżce Korzeniowy i Norowy Dół poznaje się dolinę Grodarza, jedną z najpiękniejszych głębocznic o baśniowej scenerii – Korzeniowy Dół, formy sufozyjne, roślinność grądu, efekty nieprzemyślanych inwestycji drogowych i procesów erozji. Można zobaczyć także miejsce, gdzie przed wiekami znajdował się port rzeczny oraz stare spichlerze zbożowe. Na trasie znajduje się także zabytkowy obiekt kultury – Muzeum Przyrodnicze.

Nazwa ścieżki

Korzeniowy i Norowy Dół (Zarząd Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, 24-120 Kazimierz Dolny, ul. Lubelska 4a,
tel. 881-08-07)

Długość ścieżki  6,5 km
Czas przebycia 2 h
Trasa (miasta) Kazimierz Dolny rynek – ul. Lubelska – ul. Szkolna – Doły – Korzeniowy Dół – Norowy Dół – ul. Puławska – Kazimierz Dolny rynek
Opis

Na ścieżce poznamy dolinę Grodarza, jedną z najpiękniejszych głębocznic o baśniowej scenerii – Korzeniowy Dół, roślinność grądu, efekty  ieprzemyślanych inwestycji drogowych i procesów erozji. Zobaczyć można miejsce gdzie przed wiekami znajdował się port rzeczny oraz stare spichlerze zbożowe. Na trasie znajduje się Muzeum Przyrodncze, które koniecznie należy zwiedzić.

Wąwóz Korzeniowy Dół należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych wąwozów jakie oferuje nam Kazimierz Dolny. W wąwozie tym możemy podziwiać oplatające strome ściany wąwozu korzenie drzew przyjmujące fantastyczne formy smoków, węży, maszkaronów, które tworzą niepowtarzalny baldachim nad głowami przechodzących jego dnem turystów. Przez kilkanaście minut można się tu poczuć niczym w świecie baśni, gdyż zewsząd otaczają nas niesamowite widoki.

Ta przyrodnicza ścieżka dydaktyczna w całości uznana została za pomnik przyrody. Wąwóz jest formą erozyjną o stromych, niekiedy pionowych zboczach i wąskim dnie. Przekrój poprzeczny wąwozu posiada kształt litery V. Głębokości wąwozów mają tutaj kilkanaście metrów, a czasami osiągają nawet 20-30m. Powstały one w wyniku erozyjnej działalności wód opadowych i roztopowych. Przy czym szczególne znaczenie odgrywały w tym procesie krótkotrwałe, ale intensywne opady nawalne (zwłaszcza katastrofalne). W dnie wąwozu panuje swoisty mikroklimat, co szczególnie odczuć można latem, gdy po zejściu z nagrzanej promieniami słońca wierzchowiny, znajdziemy się w chłodnym wąwozie, zacienionym i niekiedy silnie wilgotnym od wypływających ze zboczy i dna wysięków oraz źródeł.

Do Korzeniowego Dołu dotrzemy z Kazimierza jadąc ulicą Lubelską lub Nadrzeczną w stronę Opola Lubelskiego lub od strony Gór Drugich, gdzie do wąwozu skręcamy koło kasztanowca.

Wąwóz Korzeniowy jest jednym z najpiękniejszych w Kazimierzu Dolnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię