Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna powstała w ramach projektu edukacyjnego „ Wyczuj puls Mazowsza” realizowanego przez ZSS Nr 78 w IPCZD od stycznia do września 2012 r.

Nazwa ścieżki

Ścieżka edukacyjna – „ Międzyleska ścieżka zdrowia”

Zespół Szkół Specjalnych Nr 78 im. Ewy Szelburg- Zarembiny

w Instytucie  „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

Al. Dzieci Polskich 20

04-736 Warszawa

Długość ścieżki

 –

Czas przebycia

30 minut

Trasa

Ścieżka znajduje się na terenie szpitala – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – teren leśny obok Kliniki Pediatrii

Opis ścieżki

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna powstała w ramach projektu edukacyjnego „ Wyczuj puls Mazowsza” realizowanego przez ZSS Nr 78 w IPCZD od stycznia do września 2012 r. Zrealizowano ją dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez : Fundację PKO Banku Polskiego, Fundację PZU, Fundację BRE Banku, Enea S.A. i PGNiG Termika oraz rzeczowemu, które przekazało Nadleśnictwo Celestynów i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Ścieżka została zaprojektowana i wykonana przede wszystkim z myślą o naszych podopiecznych- dzieciach hospitalizowanych w IPCZD. Tablice edukacyjne oraz tabliczki gatunkowe zostały umieszczone w taki sposób i na takich wysokościach, aby bez problemu mogły korzystać z nich dzieci poruszające się na wózkach. Ścieżka zbudowana jest z kostki, która umożliwia swobodne przemieszczanie się wózków. Wzmacnianiu sensorycznemu posłuży ścieżka zmysłów wypełniona szyszkami, trocinami, korą i mchem. Dzięki walorom ścieżki, dzieci przebywające w szpitalu będą mogły wziąć udział w lekcjach przyrody i biologii w terenie, oraz odpocząć na ławkach i zrelaksować się od trudów dnia szpitalnego. Naszym marzeniem jest, aby ścieżka stała się również miejscem integracji lokalnej – dlatego też umożliwiamy korzystanie z niej okolicznym przedszkolom i szkołom.

Tablice edukacyjne oraz światowidy na ścieżce przybliżają odbiorcom faunę i florę regionu Mazowsza- wyszczególnione zostały gatunki roślin i zwierząt typowych dla Mazowsza- m.in. poznać można ptaki spotykane w najbliższej okolicy oraz np. dowiedzieć się, do czego wykorzystujemy napar z liści leszczyny.

Przystanki na ścieżce:

 1. Polska łąka kwietna
 2. Owady pożyteczne i chronione
 3. Rodzaje lasów na Mazowszu
 4. Piętra roślinności w lesie
 5. Rośliny nagonasienne
 6. Rośliny okrytonasienne
 7. Ptaki naszych  lasów
 8. Płazy i gady
 9. Murszejące drzewo
 10. Pogoda

Inne elementy ścieżki:

 1. Mini ogródek meteorologiczny z klatką meteorologiczną oraz deszczomierzem
 2. 5 światowidów
 3. 30 gatunkowych tabliczek
 4. Wrzutki- Jaki to ptak? Jakie to drzewo?
 5. Wiata edukacyjna
 6. Ławki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię