Ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną można przebyć w 2 wariantach do wyboru: z przewodnikiem Muzeum lub samodzielnie (trasy oznaczone są tabliczkami informacyjnymi.

Nazwa ścieżki Ścieżka przyrodniczo–edukacyjna w parku dworskim
Długość ścieżki  
Czas przebycia  
Trasa (miasta)  Sierpc
Opis (krótki) Teren, na którym obecnie znajduje się skansen, jeszcze do początku  XX w. należał do majątku ziemskiego Bojanowo.  Po przejęciu przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w 1971 roku, ulegał stopniowej rewaloryzacji, zmierzającej do przywrócenia mu pierwotnego wyglądu.

W miejscu obecnego murowanego dworu szlacheckiego, jeszcze do lat 60 – tych XX wieku, znajdowała się drewniana podmiejska willa otoczona od strony południowej rozległym parkiem. Prace nad otworzeniem parku rozpoczęły się w 1996 roku i trwały do 2010 roku.

Zrealizowany park mieści się w granicach dawnego założenia ogrodowego. Urozmaicone ukształtowanie terenu pozwoliło uzyskać malowniczy efekt nasadzeń roślinnych.  Prezentowane tu gatunki drzew i krzewów są charakterystyczne dla dawnych założeń krajobrazowych regionu Mazowsza. Niektóre wyróżniają się swymi walorami ozdobnymi – np. efektownym kwitnieniem lub zabarwieniem liści , a wszystkie kompozycje roślinne tworzą spójną całość.

Od czerwca 2011 roku Muzeum uruchomiło ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą w parku dworskim.  Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą samodzielnie poznawać i badać dawne gatunki drzew i krzewów w parku dworskim. Dla każdej grupy wiekowej, w oparciu o program nauczania, opracowany jest zeszyt ćwiczeń zawierający barwne fotografie, rysunki, zagadki, ciekawostki oraz zadania do wykonania w terenie. Młodzi przyrodnicy wypełniając kolejne polecenia dowiadują się m.in.  jakie gatunki drzew rosną w parkach a jakie w lasach, czym różnią drzewa od krzewów, na czym polega zapylanie kwiatów i rozsiewanie nasion, jak wyglądają kwiaty i owoce wybranych gatunków drzew i krzewów,  poznają różnice w budowie liści drzew liściastych i iglastych a także techniki pomiaru wysokości drzew. Po ciekawych zadaniach oprowadza rysunkowy bohater o imieniu Kasztaniak. Wypełnione ćwiczenia uczestnicy zabierają do domu.

Ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną można przebyć w 2 wariantach do wyboru: z przewodnikiem Muzeum lub samodzielnie (trasy oznaczone są tabliczkami informacyjnymi). Ma także tę zaletę, że nie jest przeznaczona wyłącznie dla grup zorganizowanych. Rodzice z  dziećmi, którzy wybiorą się na wycieczkę do skansenu, po wykupieniu zestawu edukacyjnego (ćwiczenia, ołówek, mapa ścieżki), mogą „pobawić się”  w młodych przyrodników.

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię