Ścieżka rozpoczyna się w centrum Żyrowej przy zabytkowej kaplicy z ok. 1800r., będącej jednocześnie studnią („Studzionka”).

Nazwa ścieżki

Z Żyrowej do Góry Św. Anny przez rezerwat Lesisko (Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny, ul. Leśnicka 10, 47-150 Góra Św. Anny, tel.  077/ 461 50 74, e-mail gsa@zopk.pl)

Długość ścieżki 6 km
Czas przebycia 3 h
Trasa (miasta) Dojazd: PKS ze Zdzieszowic w kierunku Gogolina, Krapkowic; samochodem na parking przy kościele; pieszo ze stacji PKP Zdzieszowice
Opis (krótki)

Naprzeciw rośnie rozłożysty dąb szypułkowy. Na kamiennym murze tuż przy drodze rośnie paproć-zanokcica murowa. Nieco dalej znajduje się niewielki naturalny staw, na otaczającej go mokrej łące rośnie pałka wodna, rzeżucha łąkowa i jaskry.

W parku rośnie aż 18 drzew o cechach pomników przyrody oraz drzewa obcego pochodzenia: surmia sercolistna, magnolia pośrednia, miłorząb dwuklapowy , tulipanowiec amerykański, platan klonolistny, kasztan jadalny, bożodrzew gruczołowaty, daglezja zielona. Po pniach wiekowych drzew pną się kwitnące okazy bluszcza pospolitego, a w runie występują rośliny chronione: śnieżyczka przebiśnieg, śniedek baldaszkowaty i cebulica dwulistna.

Dalej idziemy w kierunku kościoła p.w. św. Mikołaja, przy którym rosną pomniki przyrody: 220-letni klon jawor o obwodzie 450 cm i 270-letnia lipa drobnolistna – „świadek” w obwodzie 475 cm oraz cis jagodowy.

Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwy ciemnego lasu bukowego, który miejscowi nazwali Lesiskiem. Celem utworzenia jest zachowanie i ochrona starodrzewna bukowego: żyznej buczyny sudeckiej i kwaśnej buczyny niżowej. Teren rezerwatu to obszar z zachowanymi formami krasowymi: lejami, misami zapadliskowymi, jaskiniami i wąwozami.

Wchodzimy na grunt, na którym stoi murowana kapliczka p.w. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po przejściu przez pole idziemy szpalerem wiekowych buków. Wchodzimy na piękną polanę, skąd widać Bazylikę Św. Anny i klasztor. Dochodzimy do platformy widokowej przy autostradzie. W pobliżu znajduję się kolejna drewniana kapliczka ludowa. Leśną drogą dochodzimy do zabudowań Góry Św. Anny i ulicą Wolności kierujemy się do przystanku autobusowego w centrum wsi.

Ścieżka prowadzi przez park, w którym rosną magnolie. / Fot. Jeantosti, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię