Dokładnie 10 lat temu zainaugurowaliśmy autorski Program Edukacji Ekologicznej ?Z Wisły do Wisły ? Podróże z Kropelkiem?. W ciągu dekady w naszych zajęciach wzięło udział blisko 25 tysięcy dzieci i młodzieży ze szkół stołecznej aglomeracji.

Ekologia i ochrona środowiska to priorytety w działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Naszą misję na rzecz mieszkańców realizujemy m.in. zmierzając do zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług, systematycznie zwiększając ich dostępność oraz inwestując w nowoczesne technologie. Poza podstawową działalnością statutową wodociągi warszawskie dużą wagę przywiązują do przedsięwzięć o charakterze prospołecznym i edukacyjnym, czego przykładem jest realizowany od dekady program ?Z Wisły do Wisły ? Podróże z Kropelkiem?.

Zaczęło się od przedszkoli

Prace koncepcyjne nad projektem rozpoczęliśmy już w 2006 roku. ? Podczas spotkań z pracownikami naszej spółki, którzy zgodzili się zostać ?edukatorami?, wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób powinniśmy opowiadać uczniom o wieloetapowych procesach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, by było to dla nich nie tylko zrozumiałe, ale też ciekawe ? wspomina Karolina Milnerowicz, koordynatorka przedsięwzięcia w MPWiK.

Z uwagi na duże zróżnicowanie wieku uczestników program został podzielony na etapy. Pierwszy, który został już zakończony, przygotowaliśmy z myślą o dzieciach w wieku 4-6 lat, a wzięło w nim udział ponad 4 tysiące przedszkolaków z 50 placówek. Głównym punktem spotkania był teatrzyk kukiełkowy z naszą maskotką, Panem Kropelkiem, w roli głównej. W kolejnym roku ofertę rozszerzyliśmy o szkoły podstawowe, a program wzbogaciliśmy o część warsztatową, w trakcie której uczniowie samodzielnie budowali m.in. modele filtrów. W październiku 2009 roku projekt objął także gimnazjalistów i licealistów, a zajęcia zaczęliśmy organizować w naszych obiektach. W zależności od tematyki warsztatów uczniowie odwiedzają Stację Uzdatniania Wody ?Filtry? lub Oczyszczalnię Ścieków ?Czajka?, miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Nauka z Panem Kropelkiem

W trakcie zajęć uczniowie otrzymują książki edukacyjne, które opracowali pracownicy naszej spółki w konsultacji z metodykiem nauczania. Jak dotychczas wydaliśmy: ?Filtry ? jak to działa??, ?Co dzieje się ze ściekami?? oraz ?Podróże Pana Kropelka ? czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wodzie?. Serie edukacyjne w ostatnich latach uzupełniły komiksy: ?Sedes to nie kosz na śmieci?, ?Kropla do kropli, czyli prosty sposób na oszczędzanie wody? oraz ?Warszawska kranówka rurez?. Ponadto w naszej ofercie są także filmy, bajki, kolorowanki i gry.

Współpraca z uczelniami i edukacja w Internecie

Program ?Z Wisły do Wisły ? podróże z Kropelkiem? to nie jedyna aktywność o charakterze edukacyjnym, którą prowadzimy. Nasza spółka finansuje stypendia magisterskie i doktoranckie studentom m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy podjęli się napisania prac dyplomowych o tematyce związanej z branżą wodociągowo-kanalizacyjną. Aktywnie działamy także w zakresie komunikacji z mieszkańcami, zachęcając ich do picia wody z kranu. W 2016 r. uruchomiliśmy serwis warszawskakranowka.pl, który jest przyjaznym kompendium wiedzy o wodzie z kranu. Ponadto we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy i sanepidem montujemy źródełka w miejskich szkołach. Wkrótce takie urządzenia pojawią się również w instytucjach użyteczności publicznej.

Realizując swoją codzienną misję na rzecz miasta i jego mieszkańców, prowadzimy także szeroko zakrojone działania edukacyjne z zakresu ochrony środowiska. Wierzymy, że dzięki wiedzy przekazanej dzieciom i młodzieży podczas organizowanych przez nas zajęć także w życiu dorosłym będą one racjonalnie korzystały z drogocennego skarbu, jakim jest woda.

Artykuł ukazał się w biuletynie EKOedukacja wydanym przez Dział Edukacji Ekologicznej z firmy Abrys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię