Dokładnie 10 lat temu zainaugurowaliśmy autorski Program Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – Podróże z Kropelkiem”. W ciągu dekady w naszych zajęciach wzięło udział blisko 25 tysięcy dzieci i młodzieży ze szkół stołecznej aglomeracji.

Ekologia i ochrona środowiska to priorytety w działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Naszą misję na rzecz mieszkańców realizujemy m.in. zmierzając do zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług, systematycznie zwiększając ich dostępność oraz inwestując w nowoczesne technologie. Poza podstawową działalnością statutową wodociągi warszawskie dużą wagę przywiązują do przedsięwzięć o charakterze prospołecznym i edukacyjnym, czego przykładem jest realizowany od dekady program „Z Wisły do Wisły – Podróże z Kropelkiem”.

Zaczęło się od przedszkoli

Prace koncepcyjne nad projektem rozpoczęliśmy już w 2006 roku. – Podczas spotkań z pracownikami naszej spółki, którzy zgodzili się zostać „edukatorami”, wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób powinniśmy opowiadać uczniom o wieloetapowych procesach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, by było to dla nich nie tylko zrozumiałe, ale też ciekawe – wspomina Karolina Milnerowicz, koordynatorka przedsięwzięcia w MPWiK.

Z uwagi na duże zróżnicowanie wieku uczestników program został podzielony na etapy. Pierwszy, który został już zakończony, przygotowaliśmy z myślą o dzieciach w wieku 4-6 lat, a wzięło w nim udział ponad 4 tysiące przedszkolaków z 50 placówek. Głównym punktem spotkania był teatrzyk kukiełkowy z naszą maskotką, Panem Kropelkiem, w roli głównej. W kolejnym roku ofertę rozszerzyliśmy o szkoły podstawowe, a program wzbogaciliśmy o część warsztatową, w trakcie której uczniowie samodzielnie budowali m.in. modele filtrów. W październiku 2009 roku projekt objął także gimnazjalistów i licealistów, a zajęcia zaczęliśmy organizować w naszych obiektach. W zależności od tematyki warsztatów uczniowie odwiedzają Stację Uzdatniania Wody „Filtry” lub Oczyszczalnię Ścieków „Czajka”, miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Nauka z Panem Kropelkiem

W trakcie zajęć uczniowie otrzymują książki edukacyjne, które opracowali pracownicy naszej spółki w konsultacji z metodykiem nauczania. Jak dotychczas wydaliśmy: „Filtry – jak to działa?”, „Co dzieje się ze ściekami?” oraz „Podróże Pana Kropelka – czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wodzie”. Serie edukacyjne w ostatnich latach uzupełniły komiksy: „Sedes to nie kosz na śmieci”, „Kropla do kropli, czyli prosty sposób na oszczędzanie wody” oraz „Warszawska kranówka rurez”. Ponadto w naszej ofercie są także filmy, bajki, kolorowanki i gry.

Współpraca z uczelniami i edukacja w Internecie

Program „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” to nie jedyna aktywność o charakterze edukacyjnym, którą prowadzimy. Nasza spółka finansuje stypendia magisterskie i doktoranckie studentom m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy podjęli się napisania prac dyplomowych o tematyce związanej z branżą wodociągowo-kanalizacyjną. Aktywnie działamy także w zakresie komunikacji z mieszkańcami, zachęcając ich do picia wody z kranu. W 2016 r. uruchomiliśmy serwis warszawskakranowka.pl, który jest przyjaznym kompendium wiedzy o wodzie z kranu. Ponadto we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy i sanepidem montujemy źródełka w miejskich szkołach. Wkrótce takie urządzenia pojawią się również w instytucjach użyteczności publicznej.

Realizując swoją codzienną misję na rzecz miasta i jego mieszkańców, prowadzimy także szeroko zakrojone działania edukacyjne z zakresu ochrony środowiska. Wierzymy, że dzięki wiedzy przekazanej dzieciom i młodzieży podczas organizowanych przez nas zajęć także w życiu dorosłym będą one racjonalnie korzystały z drogocennego skarbu, jakim jest woda.

Artykuł ukazał się w biuletynie EKOedukacja wydanym przez Dział Edukacji Ekologicznej z firmy Abrys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię