Nowoczesne technologie w edukacji dla ochrony środowiska, które będą wdrażane przez praktyków nauczania przedmiotów przyrodniczych i osoby prowadzące edukację ekologiczną to temat i cel nadchodzącej bezpłatnej konferencji: Najnowsze trendy w edukacji ekologicznej, która odbędzie się za 3 tygodnie w Warszawie.
Jest to druga edycja konferencji pod tym tytułem i odbywa się w ramach programu Błękitny Pakiet chcielibyśmy. Wydarzenie jest kierowane do praktyków nauczania przedmiotów przyrodniczych, osób prowadzących edukację ekologiczną, nauczycieli przyrodników zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji dla ochrony środowiska.
Konferencja odbędzie się 15 września 2014 w godzinach 10:00 ? 15:30 w Ministerstwie Środowiska przy ul. Wawelskiej 52/54 w Warszawie.
W Pierwszej części konferencji podsumowany zostanie projekt Błękitny Pakiet, który w eksperymentalny sposób wykorzystywał gry symulacyjne i decyzyjne do uczenia o złożoności problemów związanych z gospodarką energetyczną i ochroną klimatu. Zostaną też wręczone statuetki Klasy z Klimatem za rok 2013 i 2014. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają również oprogramowanie symulacyjne ?Świat na rozdrożu? w najnowszej wersji oraz podręcznik i materiały projektu.
W drugiej części konferencji odbędzie się debata pod tytułem ?Dekada edukacji dla zrównoważonego rozwoju i co dalej? Dokonania, perspektywy, nadzieje?. Wśród panelistów znajdą się osoby aktywnie kształtujące i badające polską scenę edukacji ekologicznej w ostatnich latach. Po panelu odbędzie się dyskusja.
W trzeciej części konferencji zostanie przybliżona idea otwartych zbiorów danych dotyczących nauk o ziemi i możliwości ich wykorzystania w praktyce pedagogicznej. Otwarte zbiory danych są najczęściej dostarczane wraz z narzędziami informatycznymi służącymi do analizy i prezentacji danych. Mogą więc stanowić ciekawe, praktyczne uzupełnienie zajęć informatycznych, a więc wydawałoby się nie powiązanych w żaden sposób z edukacją ekologiczną.
Czwarta część konferencji umożliwi networking pomiędzy zespołami aktualnie trwających projektów edukacyjnych i praktykami edukacji ekologicznej. Udział w konferencji jest bezpłatny, każdy uczestnik otrzyma materiały konferencyjne oraz poczęstunek.
Konferencja i projekt Błękitny Pakiet jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PROGRAM KONFERENCJI
10:00 ? 11:00
Otwarcie konferencji. Podsumowanie osiągnięć programu Błękitny Pakiet, prezentacja narzędzi projektu i wręczenie statuetek dla najaktywniejszych uczestników.
11:00 ? 11:30 Przerwa kawowa
11:30 ? 13:00
Panel: ?Dekada edukacji dla zrównoważonego rozwoju i co dalej? Dokonania, perspektywy, nadzieje?.
13:00 ? 13:30 Przerwa lunchowa
13:30 ? 15:00 Panel: ?Najnowsze trendy w edukacji ekologicznej – Otwarte zbiory danych i ich wykorzystanie w edukacji ekologicznej?
15:00 ? 15:30 Networking przy kawie i zakończenie konferencji
REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ
W celu rejestracji na konferencję należy wypełnić wniosek znajdujący się na kolejnej stronie. Liczba miejsc na konferencję jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Wypełniony wniosek należy zeskanować i przesłać do REC Polska na adres:
[email protected] dalsze informacje są udzielane pod numerem telefonu: 22-823-8459
Formularz można wypełnić również on-line: http://goo.gl/56K5n2