Co to jest deficyt braku natury i syndrom Baby Jagi oraz jak brak kontaktu z naturą wpływa na rozwój dzieci i młodzieży? Jakie jest kluczowe przesłanie edukacji przyrodniczej? Jak nauczać życia w bliskości z dziką przyrodą ? Jak zwykły spacer można zmienić w wielką wyprawę i jak prowadzić zajęcia przyrodnicze w mieście ? Co to jest geocaching i jak może służyć edukacji przyrodniczej? O początkach edukacji mobilnej w Polsce, leśnych przedszkolach, edukacji przygodą i survivalu, a także instytucjach wspierających edukację przyrodniczą – opowiedzą praktycy z Polski i Europy.
Ośrodek Działań Ekologicznych ?Źródła? zaprasza na bezpłatną konferencję ?W dziką stronę?, poświęconą terenowej edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Konferencja odbędzie się w Spale (niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego), w terminie 27-28 września 2014.
Celem konferencji jest promocja nowatorskich metod edukacji ekologicznej w terenie, wymiana dobrych praktyk w zakresie terenowej edukacji ekologicznej i analiza możliwości realizacji edukacji ekologicznej wysokiej jakości w realiach pracy szkoły. W trakcie konferencji odbędą się również praktyczne warsztaty terenowe poświęcone prezentacji metod edukacji przyrodniczej.
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają w szczególności osoby zajmujące się edukacją ekologiczną i edukacją terenową/przyrodniczą (edukatorów, trenerów, nauczycieli, pracowników jednostek zajmujących się terenową edukacją przyrodniczą), a także osoby kształtujące ich kompetencje (metodyków, szkoleniowców itd.).
Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszt uczestnictwa w konferencji oraz pobytu w ośrodku FWP Spała.
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 września. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Decyduje kolejność zgłoszeń, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru uczestników ? pierwszeństwo udziału w konferencji będą mieli uczestnicy Szkoły Trenerów Edukacji Przyrodniczej organizowanej w ramach projektu. Organizatorzy preferują również maksymalne uczestnictwo 2 osób z jednej instytucji. O przyjęciu na konferencję uczestnicy zostaną poinformowani do 12 września.
Więcej informacji na temat konferencji na stronie: www.eko.edu.pl/konferencja/
Konferencja organizowana jest w ramach projektu ?W dziką stronę? finansowanego z funduszy EOG.