Ministerstwo Środowiska zorganizowało akcję rozdawania energooszczędnych żarówek w zamian za elektrośmieci. Ministerstwo Środowiska prowadzi w ten sposób akcję neutralizowania wpływu Konferencji Klimatycznej ONZ (COP 14) w Poznaniu na klimat.
Podczas ostatniej zbiórki w Wigierskim Parku Narodowym zebrano 30 ton zużytego sprzętu. Ministerstwo Środowiska przygotowało punkty wymiany dla mieszkańców zainteresowanych wymianą zużytego sprzętu elektronicznego na żarówki w miejscowościach przylegających do parków narodowych.
Każdy za kilogram zużytego sprzętu otrzyma odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych. Do rozdania w sumie jest 35 tys. żarówek energooszczędnych o mocy 23W i gwincie E27.
Ministerstwo Środowiska zogranizowało zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego w Babiogórskim Parku Narodowym i w Parku Narodowym Gór Stołowych (na placu przy siedzibie Miejskich Zakładów Użyteczności Publicznej w Kudowie Zdroju).
Rozdawanie żarówek zrekompensuje emisje CO2, które towarzyszyły Konferencji Klimatycznej (tzw. offset), zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Akcję rozpoczęła zbiórka w Puszczy Białowieskiej, ze względu na trwające tam negocjacje dotyczące poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego.
Emisję dwutlenku węgla powstałą w wyniku organizacji szczytu COP 14 szacuje się (łącznie z przylotami ponad 12 tysięcy gości z całego świata, ich pobytem w kraju oraz obsługą) na ok. 16 420 ton. Akcja rozdawania energooszczędnych żarówek zrekompensowała tę emisję w całości.
Źródło: www.mos.gov.pl