Niekorzystne warunki atmosferyczne, niskie temperatury oraz zamarznięta pokrywa śnieżna, ograniczają zwierzętom dostęp do pokarmu. Na niektórych polanach i polach już teraz zalega kilkadziesiąt centymetrów śniegu, utrudnia to żerowanie sarnom, danielom, jeleniom a także bażantom, kuropatwom i innym ptakom. Bez pomocy człowieka w tak mroźną zimę przetrwałyby tylko osobniki najsilniejsze i najlepiej przystosowane do trudnych warunków.

Koło Łowieckie Nr 65 „Wataha” z Czerniejewa tegoroczne dokarmianie zwierzyny na terenie swojego obwodu łowieckiego rozpoczęło już po pierwszych opadach śniegu. Do paśników trafiło siano, rośliny okopowe i ziarno. Zakupione buraki cukrowe wsypano do wcześniej, wykopanych w ziemi dołów – tuż obok stałych miejsc dokarmiania, w ten sposób karma nie zamarznie tak szybko a zwierzęta będą mogły dłużej z niej korzystać. Dobrym pomysłem jest przykrycie roślin okopowych sianem lub słomą, pamiętajmy żeby usunąć wtedy wszystkie sznurki wiążące snopki, zjedzenie ich może wywołać chorobę a nawet śmierć zwierzęcia.

Ciężka zima wpływa niekorzystnie na kondycję zwierząt, dlatego wszyscy powinniśmy włączyć się w ich ochronę poprzez podjęcie takich działań jak leśnicy i myśliwi. Musimy jednak pamiętać, aby nie prowadzić dokarmiania dużych zwierząt na własną rękę a o porady jak pomóc w sprawie ich dokarmiania można zapytać Pana Leśniczego.

We własnym zakresie wszyscy możemy prowadzić dokarmianie ptaków, jednak pod warunkiem stosowania się do siedmiu poniższych zasad:

1.     Pamiętaj, że lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle.

2.     Gdy rozpoczniesz dokarmianie ptaków, musisz to robić regularnie przez całą zimę. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne.

3.     Pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków).

4.     Drobne ptaki wróblowate (np. sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion, np. – słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej słoniny.

5.     Nie karm ptaków wodnych – kaczek, łysek i łabędzi poza okresem zimowym. Rób to tylko zimą, zwłaszcza w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych. Pieczywo, zwłaszcza rozmoczone i spleśniałe, nie jest dla nich właściwym pokarmem. Podawaj im gotowe (bez soli) lub surowe warzywa, ziarno, kasze lub płatki owsiane.

6.     Wieszając karmnik dla ptaków, pamiętaj by nie umieszczać go zbyt blisko gęstych krzewów. Są one dobrą kryjówką dla kotów, które w miastach często polują na ptaki.

7.     Utrzymuj czystość w karmniku. Regularnie usuwaj z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków.

 

Wielkopolscy leśnicy i myśliwi deklarują, że konsekwentnie, aż do poprawy warunków pogodowych będą kontynuować dokarmianie dzikich zwierząt.
Uwaga! 11 lutego przypada Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej spróbujmy pamiętać o dokarmianiu zwierząt nie tylko w tym dniu.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Kasprzyk, RDLP Poznań

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię