W czerwcu otwarto ścieżkę przyrodniczą na Łysej Górze w Bielawie. Ścieżka powstała w ramach projektu ?W dziewięćsiłach nasza siła? realizowanego przez uczniów i nauczycieli z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie w woj. dolnośląskim. Akcja była współfinansowana ze środków przyznawanych w ekologicznym konkursie ?Henkel ? zielone granty?.
Obiekt został utworzony z myślą o poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży szkolnej na temat bogatych zasobów przyrodniczych okolic Bielawy. Nauczyciele będą prowadzić na ścieżce lekcje przyrody, przekazując dzieciom wiedzę o roślinności kserotermicznej, pochodzącej z ciepłych terenów Europy i Azji, o budowie geologicznej wzgórza i pobliskich formach terenu widocznych ze szczytu wzniesienia oraz o sposobie wyznaczania wysokości względnej wzniesień metodą proporcji. Prawie kilometrowy odcinek ścieżki prowadzi od podnóża Łysej Góry przez wyrobisko gnejsu na zboczu zachodnim do stanowisk roślin kserotermicznych na zboczu południowo-zachodnim i szczycie wzniesienia. Na początku ścieżki znajduje się tablica informacyjna opracowana przez nauczycieli ESP nr 7, a w wyrobisku i na szczycie ustawiono ławki ufundowane przez Urząd Miasta w Bielawie.
Ścieżka powstawała w kilku etapach. Najważniejszym zadaniem, oprócz stworzenia projektu i produkcji tablicy informacyjnej, była tzw. inwentaryzacja gatunków tj. sprawdzanie, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w okolicy – zadanie to uczniowie wykonali pod czujnym okiem nauczycieli. Ważnym elementem akcji było także sprzątanie terenu, w którym 22 kwietnia uczestniczyło ponad stu uczniów z czterech klas. Częścią projektu „W dziewięćsiłach nasza siła” były także konkursy: plastyczny, fotograficzny, literacki oraz konkurs na młodego przyrodnika. Młodzi przyrodnicy pomagają nauczycielom podczas zajęć terenowych, przekazując kolegom wiedzę potrzebną do uzupełnienia kart pracy.
– Liczymy, że dzięki ścieżce uczniowie poznają najcenniejsze zasoby okolicznej przyrody, będą zwracać uwagę na rośliny chronione oraz tak ważną dla naszych terenów bioróżnorodność – mówi Anna Sobierajska, koordynatorka akcji i nauczycielka z ESP nr 7 w Bielawie. – Jest to idealne miejsce na organizowanie lekcji w terenie – planujemy regularnie prowadzić tu zajęcia z przyrody dla uczniów naszej placówki jak również będziemy zachęcać do tego nauczycieli z innych szkól i przedszkoli. W tym celu przygotowaliśmy kolorowanki z roślinami kserotermicznymi, puzzle z dziewięćsiłem bezłodygowym dla przedszkolaków i klas I-III oraz karty pracy dla uczniów klas IV-VI.
W uroczystości otwarcia ścieżki oprócz uczniów i nauczycieli uczestniczyli goście z Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz prezes Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego. Organizatorzy akcji planują w przyszłości ubiegać się o dodatkowe środki finansowe na rozmieszczenie kolejnych tablic informacyjnych na trasie ścieżki.