Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Grzegorza Leśniewskiego z dziewiczych rejonów Puszczy Karpackiej. Ekspozycja będzie prezentowana do 24 lipca Uniwersyteckiej Bibliotece w Warszawie. Jest ona elementem kampanii Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.
Grzegorz Leśniewski, przyrodnik z wykształcenia – ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Fotograf z zamiłowania i zawodu – od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody. Swoje prace publikował w wielu czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych i kalendarzach oraz w książkach i wydawnictwach popularno-naukowych. Jest twórcą pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, czy opowieści o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – „Zapiski z bukowego pamiętnika”. Jest jurorem wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska. Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. Jest jurorem wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska. Na początku roku 2008 jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy), którego celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa natury Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę.
Reliktowa Puszcza Karpacka to ocalałe fragmenty nawiązujące składem gatunkowym do lasów pierwotnych pokrywających w czasach przedhistorycznych prawie cały łańcuch górskich Karpat. Gatunki związane z lasami pierwotnymi są obecnie bardzo rzadko spotykane, gdyż związane są ze specyficznym środowiskiem, jakim jest obecność w lesie starych drzew, drzew zamierających, dziuplastych, martwych stojących i leżących. Są to przede wszystkim grzyby, porosty, owady i ptaki.
Nieliczne fragmenty reliktowej Puszczy Karpackiej występują w Bieszczadzkim, Pienińskim, Gorczańskim czy Babiogórskim Parku Narodowym, jednak największe obszarowo właśnie w projektowanym Turnickim Parku Narodowym. Tam też stwierdzono największe bogactwo gatunków związanych z lasami pierwotnymi w polskiej części łańcucha Karpat. Niestety na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego rezerwaty obejmują około 10 % fragmentów starodrzewów, a pozostała część ma status lasu gospodarczego.
Rok 2010 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności, zaś rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów. Są to bardzo ważne problemy w skali całego świata. Należy przypomnieć o potrzebie ochrony starych reliktowych puszcz – dla zachowania bioróżnorodności, dla zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych, dla rozwoju ekoturystyki, dla zachowania krajobrazu, dla refleksji nad pięknem Świata nie stworzonego ludzką ręką!
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze powstała w 2008 roku, z misją skutecznej ochrony przyrody oraz godzenia interesu ekonomicznego społeczności lokalnych z potrzebą zachowania bioróżnorodności. Od początku swojego istnienia Fundacja w swoich działaniach koncentruje się na problemie zachowania starodrzewów leśnych poprzez ochronę największego skupiska fragmentów reliktowej Puszczy Karpackiej w polskiej części łańcucha Karpat – w rejonie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.
Więcej informacji o bieżącej działalności Fundacji można znaleźć na stronie www.dziedzictwoprzyrodnicze.pl