1 lipca w Nadleśnictwie Mielec otwarto Powiatowe Centrum Edukacji Leśnej. Będą tu prowadzone kameralne zajęcia z edukacji leśnej dla dzieci i młodzieży z Mielca i okolic.
– To jest piękny wkład mieleckiego Nadleśnictwa w Międzynarodowy Rok Lasów. Nasi leśnicy zdają sobie sprawę jak ważna jest dzisiaj ochrona przyrody, lasów i szeroko rozumianego środowiska. Ci którzy związani są z tą ochroną wiedzą najlepiej, że wczesna edukacja jest tutaj najlepszym kierunkiem – mówił starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz, który w Nadleśnictwie przepracował blisko 20 lat.
– Powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jest przykładem tego, że jeżeli znajdzie się grupka ludzi, którzy naprawdę czegoś chcą i mocno do tego dążą, to prędzej czy później udaje im się swoje cele realizować. Jak mocno zaangażowani w swoją pracę są mieleccy leśnicy udowadniać nikomu nie trzeba. To przy ich współpracy tworzone były przecież inne inicjatywy, może nie tak spektakularne, ale niezwykle dla nas ważne. To chociażby ścieżki rowerowe, tereny przyrodnicze i elementy przyrodnicze z miejsc, które można zwiedzać. Sam często korzystam z naszego lasu i wiem jak bardzo jest to ważne – to słowa Janusza Chodorowskiego, prezydenta Mielca.
Pierwsze inicjatywy związane z budową Centrum podjęte były jeszcze w 1995 r. jednak przez kolejne lata nie udało się znaleźć środków na wykonanie takiej inwestycji. Dopiero w 2008 roku wykonano projekt przebudowy nieużytkowanego budynku hydroforni położonego obok biura Nadleśnictwa w Mielcu. Zapadły wówczas konkretne decyzje, że Powiatowe Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej powinno powstać. Inwestycja została sfinansowana wspólnie z funduszy unijnych w 85%, oraz wspólnych Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Nadleśnictwa .
Od września Centrum ruszy pełną parą; dzieci i młodzież będą mogły zobaczyć faunę i florę na konkretnych przykładach, co nawet w lesie często nie jest możliwe. Dolna kondygnacja poświęcona jest głównie roślinom. Znajduje się tam sala komputerowa przeznaczona do prowadzenia zajęć, pokazów slajdów i projekcji. Programy multimedialne i gry wykorzystywane w Centrum będą uczyć poprzez zabawę i rozbudzenie zainteresowań, a tym samym przybliżą dorosłym, młodzieży i dzieciom zagadnienia z szeroko rozumianą tematyką leśną i ochroną środowiska naturalnego. Jest część historyczna, w której znajdują się eksponaty związane z leśnictwem od czasów zaborów po współczesne. Tutaj organizowane będą cykliczne wystawy. Cykl rozpoczęto już teraz od wystawy: ,,Piękno naszego lasu’’ Mieleckiej Grupy Fotograficznej oraz wystawy „Las oczami uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy”. Pierwsza z wystaw dokumentuje najpiękniejsze zakątki na terenie Nadleśnictwa Mielec.
– Zaprosiliśmy członków Mieleckiej Grupy Fotograficznej do wspólnych warsztatów. W czerwcu jeździli po przeróżnych zakątkach naszych lasów, czego efektem było później ponad tysiąc zdjęć. Do prezentacji przeznaczyliśmy 80 naprawdę pięknych fotografii, które warto zobaczyć – mówił Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec Hubert Sobiczewski.
Autorami drugiej wystawy są uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Mielcu przy ulicy Wojsławskiej 278, który jest placówką Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Głównym założeniem pracy terapeutycznej w ŚDS jest aktywizowanie osób niepełnosprawnych w celu uzyskania przez nich szeroko rozumianej samodzielności i niezależności oraz podejmowanie działań mających na celu uzyskania przez nich szeroko rozumianej samodzielności.
Oprócz tego w gablotach wystawione są monety, jest kącik poświęcony żywicowaniu, oraz ekspozycja dokumentująca kontakty leśników z Papieżem Janem Pawłem II. Na piętrze znajdują się ekspozycje ptaków, ssaków i owadów. Posłuchać można również głosów 120 ptaków występujących w Polsce. Stworzenie samej koncepcji zagospodarowania Centrum i jej wdrożenie w życie, to zasługa wszystkich pracowników Nadleśnictwa Mielec, emerytów, rencistów, Zakładów Usług Leśnych i wszystkich osób emocjonalnie związanych z Nadleśnictwem.
Leśnicy zapraszają już 1 września!