Wigierski Park Narodowy zaprasza do V Zielonego Kina – na pokaz filmów przyrodniczych. W tym roku przeważają filmy kręcone poza Suwalszczyzną, ale opowiadające o przyrodzie, która jest dla niej typowa. Żuraw, błotniak łąkowy czy sóweczka to ptaki występujące na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Pokazy są bezpłatne.
Projekcja filmu „Moczary i uroczyska” doskonale wpisuje się w obchody 40-lecia Konwencji Ramsarsklej, która chroni obszary wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym. Wigierski Park Narodowy jest na liście tych obszarów od 2002 roku. W Międzynarodowym Roku Lasów 2011 nie mogło zabraknąć filmów o lesie. Są zatem „Opowieści Puszczy Augustowskiej – Pełnia ” oraz opowieść o sóweczce z serii „Saga prastarej puszczy”.
Program może ulec zmianie. STARY FOLWARK, ogródek letni SZPUNT
6 sierpnia – sobota, godz. 20.30
Błotniak zbożowy – arystokrata
Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok
Produkcja: „Jawor” Marcin Krzyżański
Rok produkcji : 2008
Czas trwania: 30’
Scenariusz i realizacja: Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok
Zdjęcia: Krzysztof Skrok, Konrad Kata
Film powstał z myślą propagowania idei aktywnej ochrony błotniaka łąkowego w społeczeństwie. Jego głównym bohaterem jest błotniak łąkowy – ptak drapieżny o smukłej, eleganckiej sylwetce. W Polsce jest to nieliczny ptak lęgowy. Występuje nierównomiernie na całym niżu. Najliczniej na wschodzie i w centrum kraju, zwłaszcza na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Krajowa populacja tego gatunku jest szacowana na 3300-3550 par.
Film omawia wybrane aspekty biologii oraz ekologii błotniaka łąkowego. Przedstawia ważniejsze działania realizowane w ramach projektu ochrony błotniaka łąkowego we wschodniej Polsce, m.in. czynną ochronę gniazd, radiotelemetrię i telemetrię satelitarną.
Nagrody:
? I Przegląd Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010 – I miejsce w kategorii film ornitologiczny.
13 sierpnia – sobota, godz. 20.30
Saga prastarej puszczy
Bożena i Jan Walencik
Produkcja: TVP Polska
Rok produkcji : 2008
Czas trwania: 52’
Reżyseria i scenariusz: Bożena i Walencik
Zdjęcia: Jan Walencik
Cała autorska seria fabularyzowanych opowieści przyrodniczych to 10 odcinków. Przyroda traktowana jest w niej nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego, konkretnego osobnika ze świata zwierząt, zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską.
Opowieść o sóweczce to przedstawienie prawa drapieżnika. Sóweczka jest drapieżnikiem, sową wielkości wróbla. Zabija małe ptaki i gryzonie. Aby wykarmić aż ośmioro młodych, poluje w dwójnasób, gdyż nagle została bez partnera. Twardo doświadczona, sama jedna heroicznie opiekuje się potomstwem. Pojawia się jednak ktoś… Też drapieżnik.
Nagrody:
? 2010 – Shanghai Tv Festival (Szanghaj) – Srebrna "Magnolia Award"
Wstęp bezpłatny!