Już 21-22 października odbędzie się Beskidzki Festiwal Dobrej Energii. Jest to wydarzenie o randze europejskiej będące kulminacją rocznych działań Biura Zarządzania Energią w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała jako jedno z 12 miast Unii Europejskiej zaproszono do udziału w projekcie ENGAGE, gdyż jako jedyne w Polsce opracowało i podjęło się realizacji  inwestycyjnych i edukacyjnych działań  pod sztandarem „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Bielska-Białej”. Celem tych działań jest ochrona klimatu poprzez redukcje emisji gazów cieplarnianych, a hasłem kampanii: Bielsko-Biała chroni klimat! Jednak największe znaczenie dla efektów działań na rzecz efektywności energetycznej ma aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej.

Udało się pozyskać 300 Ambasadorów Klimatu! Ta liczba przyświecała projektowi od samego początku, kiedy organizatorzy zamierzali włączyć do działania na rzecz klimatu mieszkańców miasta. Wśród Ambasadorów Klimatu znaleźli się sportowcy, muzycy, aktorzy, urzędnicy, właściciele firm, instytucje kulturalne, osoby starsze, młodsze, nastolatki i dzieci. Każdy z nich zobowiązał się do konkretnych działań na rzecz oszczędzania energii. Codzienne świadome działania każdego z nas  mają realny wpływ na globalny efekt – o czym przekonali się wszyscy Ambasadorzy Klimatu. Już 22 października Bielszczanie będą mogli zobaczyć to ogromne zaangażowanie na wystawie fotograficznej w Galerii SFERA.

Wielkim sukcesem okazały się roczne działania edukacyjne prowadzone przez Biuro Zarządzania Energią w bielskich przedszkolach i szkołach wszystkich szczebli edukacji. Dzieci i uczniowie chętnie włączyły się w konkursy plastyczne, teatralne, filmowe i fotograficzne, aby przekonać się, jak ważne są nasze codzienne działania na rzecz ochrony klimatu.

Dzięki ogromnemu wsparciu Miejskiego Zarządu Oświaty w każdej szkole wyznaczono koordynatora, który informował o kolejnych inicjatywach projektu ENGAGE.
Spektakularnym przykładem efektu tych działań jest Szkoła Podstawowa nr 13 w Lipniku. Całe grono pedagogiczne wraz z uczniami włączyło się w ochronę energii w szkole i dzięki prostym działaniom w formie naklejek (np.: nad włącznikami światła, koło drukarki itp.) szkoła zaoszczędziła aż 26 000 zł! Taki sukces mógł się udać tylko przy wspólnym działaniu całej szkoły: nauczycieli, uczniów i rodziców.

Beskidzki Festiwal Dobrej Energii to festiwal dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się włączyć w tą wspólną akcję.

Program Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii
 

21.10.2011 Warsztaty energii  – zajęcia edukacyjne i warsztaty interaktywne przeznaczone dla wybranych szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych

22.10.2011 Dzień Energii
Konferansjerzy festiwalu :
Kuba Abrahamowicz – Teatr Polski Bielsko-Biała oraz Włodzimierz Pol – Teatr Lalek Banialuka

11.00
– oficjalne otwarcie Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii oraz prezentacje multimedialne dotyczące kampanii ENGAGE

12.00
– Galeria II , scena:  pokaz eksperymentów fizyko-chemicznych – I odsłona
– wywiad na żywo z mieszkańcami miasta zaangażowanymi w projekt Engage
– pokaz tańca w wykonaniu młodzieżowej grupy tanecznej CUBANA; wywiad z liderem grupy 

14.00
– Galeria  II , scena: pokaz eksperymentów fizyko-chemicznych – II odsłona
– krótkie wywiady na scenie z zaproszonymi kilkoma sławnymi Ambasadorami Klimatu
– pokaz brazylijskiej sztuki walki połączonej z elementami tańcem – Capoeira Unicar Bielsko-Biała; wywiad z liderem grupy

15.00
– premiera teledysku DJ ADUS & DJ KRIS
– Galeria II, scena: wręczenie nagród w miejskich konkursach ekologicznych „Szanuj energię, chroń klimat” dla zwycięskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; prezentacja nagrodzonych prac konkursowych; inscenizacja teatralna pt „Bajka Kuchenna”
– prezentacja dotycząca projektu ENGAGE i związanej z nim kampanii komunikacyjnej z mieszkańcami
– prezentacja kalkulatora on-line dotyczącego wyliczania indywidualnego śladu ekologicznego

16.15
– akcja „Odlotowe Bielsko-Biała” – 300 balonów w świat (Plac Bolka i Lolka przed Galerią)

16.30
– pokaz mody recyklingowej
– Galeria II , scena: pokaz eksperymentów fizyko-chemicznych – III odsłona

17.30
– pokaz tańca flamenco w wykonaniu Saidy
– koncert zespołu Lord „bez prądu”

19.00
– oficjalne zakończenie Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii
                            

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię