Ukochane drzewa; drzewa z opowieścią; drzewa, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi zostały odnalezione we wszystkich województwach i zgłoszone do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Podobnie jak w ubiegłym roku przoduje województwo śląskie, z którego nadesłano 70 propozycji. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie ? 30 zgłoszeń, na trzecim ? Wielkopolska ? 25 drzew.

Z propozycji Klubu Gaja, zgodnie z hasłem: Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! skorzystało bogate i różnorodne grono. Swoje ukochane drzewa mają szkoły i przedszkola, urzędy miast i gmin, nadleśnictwa, osoby prywatne, a także: Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej; Gminny Ośrodek Kultury w Klukach, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych,  Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym, Kampinoski Park Narodowy, ZHR Szczep „Watra” z Zalesia Górnego, redakcja „Nowin Raciborskich” i Koło Łowieckie „Leśnik” w Białych Błotach. Po raz drugi w konkursie biorą udział: Towarzystwo Przyjaciół Przyszowic i Towarzystwo Przyjaciół Drzew z Rudy Śląskiej.

W porównaniu z 1. edycją konkursu liczba zgłoszeń powiększyła się ponad trzykrotnie.  Wśród zgłoszonych drzew dominują dęby, lipy i wierzby. Wyjątkami są takie gatunki jak: iglicznia trójcierniowa, daglezja, magnolia i katalpa.

Głosowanie internautów na 11 drzew, wybranych do finału przez jury, będzie trwało przez cały czerwiec.
Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (w październiku) podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja.

Zwycięzcą konkursu Drzewo Roku 2011 był Dąb Grot w Dęblinie, który zwyciężył w plebiscycie internetowym spośród 16 drzew zakwalifikowanych do finału (wybranych spośród 84 zgłoszeń nadesłanych na 1. edycję konkursu). Jest związany z XIX- wieczną historią budowy dęblińskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. dąb był świadkiem wojny z bolszewikami. Przypisuje mu się moc spełniania marzeń. Miłość do drzewa zaszczepił w uczniach i mieszkańcach nieżyjący dyrektor jednej z miejscowych szkół.

Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

Zwycięzcą konkursu Drzewo Roku 2011 był Dąb Grot w Dęblinie. / Fot. Klub Gaja

Buk w Istebnej z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych przy WCP Kubalonka, którzy zgłosili drzewo do konkursu. / Fot. Klub Gaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię