Wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku w Klinice Pediatrii Instytutu ?Pomnik ? Centrum Zdrowia Dziecka? potwierdziły, że dzieci na diecie wegetariańskiej i wegańskiej rozwijają się prawidłowo…

pod względem intelektualnym, ze średnią IQ wyższą od populacyjnej. Poza tym nie stwierdzono zaburzeń odżywiania, a co warte podkreślenia dzieci na diecie wegetariańskiej i wegańskiej są szczuplejsze, co ma znaczenie jeśli chodzi o zapobieganie otyłości.
Udział w badaniu wzięło 46 dzieci w wieku od 1,4 do 7,6 lat, których rodzice zgłosili w odpowiedzi na ogłoszenia w prasie ogólnokrajowej oraz adresowanej do środowisk wegetarian i wegan. Wśród uczestników przeprowadzono badania psychologiczne, z oceną ilorazu inteligencji (IQ), oraz ocenę stanu odżywiania.

Jak przeprowadzano badania
Na potrzeby badania dietę wegetariańską zdefiniowano jako wykluczającą mięso, ryby, jajka oraz mleko i jego przetwory, tak że podaż energii ze źródeł zwierzęcych jest mniejsza niż 5%. Zawartość odżywcza diet dzieci była liczona na podstawie 6-dniowego dzienniczka żywieniowego, w którym zapisywano wagę i nazwy spożywanych produktów. Analizę składu odżywczego diet dokonano za pomocą programu komputerowego ESHA Research Ford Procesor SQL, opartego na bazie danych wartości odżywczych produktów US Departament o Agriculture, z powodu niewystępowania większości produktów spożywanych przez wegan i wegetarian w polskich bazach danych.
Psychologią dzieci zajął się zespół psychologów z Zakładu Psychologii Zdrowia CZD. IQ analizowano w zależności od płci, stosowania diety (wegańska/wegetariańska), wykształcenia rodziców, diety, jaką matka stosowała w czasie ciąży, długości karmienia piersią oraz miejsca zamieszkania.

Wyniki opublikowanych badań są jednoznaczne. Według „badających” zwrócenie uwagi na szersze stosowanie diety roślinnej powinno być jednym z elementów kształtowania prawidłowych postaw prozdrowotnych, także wśród osób stosujących tradycyjne diety.
Ważne jest jednak aby stosowanie diet roślinnych odbywało się pod nadzorem dietetyka i suplemetuje witaminą B12.

 
Janusz Książyk (Klinika Pediatrii i Żywienia, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), Anna Świąder (Pracownia Antropologii Kliniki Pediatrii i Żywienia, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), Anna Jakubowska-Winiecka (Zakład Psychologii, Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), Marta Biernacka (Zakład Psychologii, Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), Honorata Kołodziejczyk (Pracownia Antropologii Kliniki Pediatrii i Żywienia, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), Jakub Sobiecki (Szkołą Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Małgorzata Desmond (Klinika Pediatrii i Żywienia, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie).

źródło: Standardy Medyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię