W ramach projektu dzieci wezmą udział w twórczych warsztatach na temat chronionej przyrody Mazowsza oraz zajęciach recyklingu papieru.
Rysujemy, malujemy, wycinamy i lepimy sylwetki zwierząt chronionych Mazowsza, aby je lepiej poznać i dać wyraz swoim zdolnościom manualnym i artystycznym.
Cykl zajęć „Chlorofil” to między przedmiotowy projekt edukacji środowiskowej, który łączy edukację ekologiczną z edukacją plastyczną. Program dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, WWW.wfosigw.pl.
W trakcie spotkań dzieci będą odkrywały mądrość mazowieckiej przyrody we wspólnej zabawie o tematyce przyrodniczej, a następnie, w działaniu artystycznym ugruntują zdobytą wiedzę. Projekt jest zgodny z nowa podstawą programowa zajęć przyrody, a także wprowadza edukację na temat obszarów chronionych w ramach europejskiej sieci natura 2000.
Podczas warsztatów „O gatunkach chronionych ptaków nadwiślańskich łąk” będą wycinać przestrzenne sylwetki 8 gatunków ptaków spotykanych w dolinie środkowej Wisły przeznaczonych do dekoracji sal szkolnych. Następnie wykonają inscenizację teatru cieni pt.: Opowieści z Czerwonej Księgi” na temat mazowieckich gatunków zagrożonych wyginięciem. Na koniec podejmą się lepienia rzeźb ze starych gazet podczas warsztatów recyklingu papieru „Zobacz jak wyglądam”. Ponadto odbędą się: selektywna zbiórka makulatury i plastików w dniu warsztatów, wystawa prac plastycznych wykonanych podczas zajęć i konkurs wiedzy ekologicznej.
Bohaterami projektu jest w sumie 23 spośród gatunków chronionych na obszarach Natura 2000 i wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Warsztaty będą się odbywały od 17 września do 15 listopada 2012 roku w klasach 1-6, w 30 szkołach podstawowych województwa mazowieckiego, także dla dzieci ze szkół specjalnych.
Projekt obejmuje swym zasięgiem miasto stołeczne Warszawę oraz sześć powiatów znajdujących się w otulinie kampinoskiego Parku Narodowego i w sąsiedztwie obszaru Natura 2000 PLB 14004 Dolina Środkowej Wisły.
Więcej informacji:
Agnieszka Oleszkiewicz – Koordynator projektu Tel. 608 633 593, WWW.chlorofil.com.pl