Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie.

 W Polsce początek obchodów to rok 1990. Finał tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi odbędzie się 28 kwietnia 2013 r. w parku Pole Mokotowskie w Warszawie.

Tradycją jest finałowy festyn na  Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Naszymi uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. W festynie plenerowym bierze udział ok. 40 tys. osób.
 
Wcześniej odbędą się coroczne konkursy – Konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012, konkurs fotograficzny „Parki Narodowe” oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym.
 
Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. „Elektroodpady – proste zasady” i festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce.
 
Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem, normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nakładają obowiązek zbierania 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca, w 2011 w Polsce zebrano 3,55 kg, dla porównania w Norwegii aż 16 kg.

Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to – ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Organizatorzy chcą podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie podczas festynu zostanie zorganizowana WIELKA ZBIÓRKA ELEKODPADÓW DO PRZETWORZENIA, w zamian rozdając sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.

 
 
 

Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię