W tym roku konkurs EDUeko odbywał się pod hasłem ?Krakowski smog nie jest OK!?, a wzięło w nim udział aż 113 przedszkoli. I miejsce i tytułu najbardziej ekologicznego w Krakowie otrzymało Samorządowe Przedszkole nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia. II miejsce przyznano Przedszkolu Samorządowemu nr 187, a III – Przedszkolu Niepublicznemu ?Bajka?.
Zadaniem placówek, biorących udział w konkursie organizowanym przez IKEA Kraków, było udokumentowanie podejmowanych przez nie działań na rzecz środowiska i kształtowania świadomości ekologicznej swoich podopiecznych. Ocenie podlegały również wykonane przez dzieci prace plastyczne, ilustrujące te działania oraz konspekt zajęć poruszających problem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i okolicach. Mnóstwo przepięknych prac, kreatywne konspekty – wszystko to sprawiło, że rywalizacja o tytuł najbardziej ekologicznego przedszkola Krakowa i okolic była bardzo gorąca. Jury musiało dokonać prawie niemożliwego: wybrać najlepszych z najlepszych.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ilości zgłoszeń, zaangażowania przedszkoli i nauczycieli oraz walorów artystycznych wszystkich prac plastycznych. Dzieci znowu zaskoczyły nas kreatywnością, a opiekunowie zakresem działań na rzecz budowania świadomości ekologicznej – nie tylko swoich podopiecznych, ale również ich rodziców – mówi Agata Czachórska, Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Kraków.
Zbieranie zakrętek, makulatury, zużytych baterii czy udział w programach i warsztatach ekologicznych jest już, w zdecydowanej większości przedszkoli, standardem. Placówki z Krakowa i okolic często same organizują też konkursy i inne zajęcia podnoszące świadomość ekologiczną najmłodszych, a także różnego rodzaju kółka o tematyce przyrodniczej. We wszystkich trzech wyróżnionych w konkursie EDUeko przedszkolach dzieci uczą się samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki, bogate w warzywa i owoce. Wiele placówek prowadzi kompostowniki w ogrodzie, a także urządza kąciki przyrody w salach lekcyjnych, dzięki czemu dzieci mają możliwość obserwowania zmian w przyrodzie w zależności od pory roku. Dużą popularnością cieszą się też lekcje i gry plenerowe.
Wśród tych wszystkich inicjatyw wyróżnia się, zaakceptowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Innowacja Pedagogiczna realizowana przez zwycięskie Przedszkole nr 104. Akcja pod hasłem „Samodzielnie przygotowuję, lepiej mi smakuje” wpisuje się w cykl zajęć dotyczących zdrowego odżywiania, w ramach którego maluchy we własnym zakresie przygotowują śniadania i podwieczorki. Dzieci samodzielnie komponują kanapki, kroją warzywa oraz owoce, mieszają pasty, sałatki i surówki, nabywając w ten sposób prawidłowych wzorców żywieniowych i pozytywnego stosunku do jedzenia.
I miejsce i 3 tys. zł. na wyposażenie otrzymało Samorządowe Przedszkole nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia z Krakowa. II i III miejsce – po 1 tys. zł. na zakupy w IKEA – przyznano kolejnym dwóm przedszkolom z Krakowa: Przedszkolu Samorządowemu nr 187 i Przedszkolu Niepublicznemu „Bajka”. Wyróżnione grupy przedszkolne wybiorą się też do IKEA Kraków na specjalnie zorganizowane dla nich ekolekcje. „Nagrody publiczności” za najlepsze prace plastyczne przyznano dzieciom z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Akademia Małych Tygrysków” w Balicach (I miejsce), Niepublicznego Przedszkola „Smerfy” przy ul. Łużyckiej w Krakowie (II miejsce), Samorządowego Przedszkola nr 10 im. Jana Pawła II w Krakowie (III miejsce) oraz Przedszkola Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie (IV miejsce). Najlepszy konspekt zajęć na temat smogu przygotowała pani Agnieszka Stalmach z Przedszkola Prywatnego nr 9 (Ognisko Językowo-Artystyczne) w Krakowie. Wyróżniono także opracowanie Ewy Koper z Przedszkola Samorządowego nr 187 "Pod Lipami" w Krakowie, Aleksandry Szwagrzyk z Niepublicznego Przedszkola Językowego "Akademia Małych Tygrysków" w Balicach i Doroty Krassowskiej z Samorządowego Przedszkola nr 176 w Krakowie.