W ogrodzie rośnie już około 90 różnych gatunków roślin. Są wśród nich rośliny typowe dla regionu, a także wiele gatunków roślin chronionych: cis pospolity, kosodrzewina, bluszcz pospolity, parzydło leśne, pierwiosnki, naparstnica zwyczajna, orlik pospolity, wiciokrzew, barwinek, cyprysik groszkowy. Mamy też kilka brylantów dendrologicznych, takich jak: miłorząb japoński, tulipanowiec amerykański, kilka odmian rododendronów i azalii, indygowiec. Rosną też: śliwa ozdobna, jabłoń ozdobna, jodła koreańska, jodła kalifornijska, dereń biały, magnolie, forsycje, ostrokrzewy.
Arobretum dydaktyczen przy Szkołe Podstawowej w Klęczkowie
Klęczkowo 13
13-200 Działdowo
http://www.ogrodymarzen.eu/?zakladanie-ogrodow,000007
Budowa ogrodu rozpoczęła się w 2006 r. Najpierw przy współpracy z Nadleśnictwem Lidzbark posadzono ok. 900 sadzonek młodych drzewek różnych gatunków. Były to lipy, dęby bezszypułkowe, graby, brzozy, klony, świerki, modrzewie, olsze.
W 2007 r. przy pomocy Urzędu Gminy Działdowo i licznych lokalnych przyjaciół-sponsorów udało się wybudować stanowiska dla drzew i krzewów ozdobnych, ogródek kwiatowy, stanowiska roślin chronionych oraz ziół. Budowanie ogrodu odbywało się wspólnymi siłami uczniów, rodziców, wszystkich pracowników szkoły.
Celem jest pozyskiwanie takich gatunków drzew, krzewów i kwiatów, które są niezbędne do realizacji wielu tematów lekcyjnych z przyrody, edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
W roku szkolnym 2010/2011 ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej powstało piękne lapidarium geologiczne, którego celem jest poznawanie przez uczniów bogatego świata przyrody nieożywionej. Zgromadzono w nim okazy skał magmowych, osadowych i metamorficznych. Ogród jest miejscem, w którym odbywa się wiele lekcji w „żywej pracowni”. Rodzice uczniów wyłożyli z pozyskanych kamiennych płyt 30m2 podłogi, jako przygotowanie do altany, w której uczniowie mogliby na chwilę przysiąść, uzupełnić karty pracy.
Wiele gatunków drzew i krzewów jest oznaczonych tabliczkami, na których są umieszczone rodzaj, gatunek i krótki opis rośliny. W tej „żywej” pracowni uczniowie dotykają, wąchają i obserwują rozwój roślin w różnych porach roku.
W ramach Programu Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt" szkoła otrzymała nasiona polskich roślin łąkowych, które posłużyły do założenia ogródka kwietnego. Łąka kwietna zwiększyła i wzbogaciła bazę pokarmową dla lokalnie występujących owadów oraz ptaków, które żywią się nasionami roślin zielnych. Działania te przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności.
Szkolne arboretum stało się integralną częścią pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Wiedza o zjawiskach przyrody ożywionej i nieożywionej przekazywana w formie zajęć praktycznych i przeżywania wprowadza uczniów w rolę badaczy, odkrywców i umożliwia im samodzielne dochodzenie do wiedzy. Ogród odwiedzają uczniowie okolicznych szkół i zaprzyjaźnionego przedszkola w Działdowie.
Ogród jest chlubą szkoły w Klęczkowie. Jest to jedyny tak duży ogród szkolny w gminie i powiecie.
źródło: http://www.ogrodymarzen.eu/?zakladanie-ogrodow,000007