Działania obejmują wszystkie szczeble nauczania: przedszkolne, podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Edukacja odbywa się poprzez aktywne poznawanie zjawisk i metod ochrony środowiska oraz sposobów racjonalnego gospodarowania zasobami wód.
Dział Edukacji Ekologicznej MPWIK Sp. z o.o. Leszno
ul. Lipowa 76, 64-100 Leszno
tel. 065/ 529 83 13
strona www.mpwik-leszno.pl
Kontakt:
Jacek Schubert, e-mail: [email protected]
Joanna Spychaj – Skopińska, e-mail: [email protected]
Oferta edukacyjna jest skierowanado:
- dzieci i młodzieży
Działania obejmują szczeble nauczania: przedszkolne, podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Edukacja odbywa się poprzez praktyczne i aktywne poznawanie zjawisk i metod ochrony środowiska oraz sposobów racjonalnego gospodarowania zasobami wód.
Organizowane są:
- konkursy oraz akcje ekologiczne
- lekcje pokazowe w przedszkolach i szkołach
- zajęcia terenowe i wycieczki do Stacji Uzdatniania Wody w Strzyżewicach lub na Oczyszczalnie Ścieków w Henrykowie, Muzeum Wodociągów na ul. Lipowej w Lesznie.
Zajęcia odbywają się nieodpłatnie, w godzinach 08:00 – 15:00 (inne godziny możliwe do uzgodnienia) każdego dnia tygodnia.
Zajęcia są niekonwencjonalną formą nauczania, opartych na metodach aktywizujących, eksponujących i praktycznych.
Atrakcyjność zajęć podwyższają:
- Symulacje oraz ćwiczenia laboratoryjne (praca z mikroskopem, eksperymenty, doświadczenia)
- Obserwacje, analizy, wnioskowanie
- Projekcje filmów oraz prezentacji multimedialnych
- Gry i zabawy dydaktycznE
- Uczniów techników ochrony środowiska i studentów
Organizowane są praktyki zawodowe dla uczniów Technikum Ochrony Środowiska oraz studentów kierunków politechnicznych i rolniczych. Uczniowie mają warunki do napisania prac zaliczeniowych i dyplomowych.
- Nauczycieli, dziennikarzy, decydentów i specjalistów
Proponowane są spotkania w następującej formie: konferencje o zasięgu regionalnym i ponadregionalnym, seminaria tematyczne, warsztaty, wycieczki.
Celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, a zwłaszcza młodego pokolenia, poprzez: kształtowanie wrażliwości oraz poczucia odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska, pobudzenie motywacji rozwijania własnych zachowań w kierunku działalności na rzecz ochrony środowiska, przejawiającej się racjonalnym korzystaniem z wody, jednego z najważniejszych zasobów przyrody.
Baza dydaktyczne – obiekty
- Obiekty Spółki – Oczyszczalnia Ścieków w Henrykowie, Stacja Uzdatniania Wody w Strzyżewicach, Muzeum na ulicy Lipowej.
- Sale dydaktyczne i konferencyjne na obiektach Spółki. Na terenie Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie sala dydaktyczna jest wyposażona w mikroskopy oraz w prosty sprzęt laboratoryjny.
Źródło: www.mpwik-leszno.pl