13 września Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju (SdE) zadecydowała o przyznaniu 206 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. SdE to program edukacji i aktywności ekologicznej, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski!

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się podczas Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju, 11 października 2013 r. w Krakowie, program  tutaj
XI Ogólnopolski Zjazd Szkół dla Ekorozwoju to czas na wymianę najnowszych doświadczeń, wzajemnej inspiracji i celebrowania sukcesów uwieńczonych certyfikatem Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i międzynarodowej Zielonej Flagi.

W tym roku kapituła zdecydowała o przyznaniu 206 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. SdE to program edukacji i aktywności ekologicznej, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski!  Lista szkół wyróżnionych certyfikatami ZF lub LCAE

SdE to program edukacji i aktywności ekologicznej realizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 11 lat, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od 5 lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikat Zielonej Flagi.

Program to także  rozbudowana sieć partnerów począwszy od szkół, instytucji publicznych, po lokalne organizacje i przedstawicieli biznesu. To program, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych. Tylko w roku szkolnym 2011/2012 – ponad 200 szkół zostało wyróżnionych certyfikatem. Nad jakością realizacji Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikat Zielonej Flagi, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska czy firm i NGO zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju.

Certyfikat – LCAE i Zielona Flaga

I stopień

Miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga".

II stopień

„Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie – Zieloną Flagę. Eco-Schools – jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. 

Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.

W Polsce certyfikat I i II stopnia przyznaje Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju:

 
  • Agnieszka Bielska – Ministerstwo Środowiska
  • Krzysztof Kafel – Ministerstwo Edukacji
  • Anna Wielgopolan – NFOŚiGW
  • Jan Okulicz – Toyota Motor Poland
  • Joanna Matryba – Cadbury
  • Aleksandra Leszczyńska – Bank HSBC
  • Dorota Liszka – Grupa Maspex Wadowice
  • Anna Kalinowska – Uniwersytet Warszawski
  • Alina Kozińska-Bałdyga – Federacja Inicjatyw Oświatowych
  • Marek Zaborowski – Fundacja Bellona
  • Zdzisław Nitak – Fundacja GAP Polska
  • Krzysztof Szustka – Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja
  • Anna Woźniak – Fundusz Partnerstwa
  • Emilia Seweryn – Portal Zielona Lekcja
  • Bożena Pietras-Goc
  • Rafał Serafin – Fundacja Partnerstwa dla Środowiska

Certyfikat – LCAE i Zielona Flaga. Aby ubiegać się o certyfikat, kieruj się metodologią 7 KROKÓW:

1. Powołanie lokalnego komitetu / grupy roboczej
2. Przeprowadzenie audytu ekologicznego (na początku i końcu działań)
3. Opracowanie kodeksu ekologicznego
4. Opracowanie planu działań i jego wykonanie (realizacja)
5. Monitoring prowadzonych działań
6. Współpraca z partnerami zewnętrznymi, promocja
7. Integracja z programem nauczania

Źródło: www.ekoszkola.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię