Pomiędzy 19 maja a 2 czerwca wolontariusze Klubu Gaja w pięciu miastach województwa śląskiego organizują wydarzenia z okazji Dnia Praw Zwierząt.

Dzień Praw Zwierząt (22 maja) został ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997 r.) . Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce.

Żywiec, 19 maja – Adopcja psów
Katowice, 21-22 maja – Zbiórka makulatury na ratowanie koni
Bielsko-Biała, 24 maja – Zwierzę nie jest rzeczą
Ustroń, 28 maja – Dzikie zwierzęta blisko nas
Tychy, 2 czerwca – Zwierzęta to nie zabawki

Żywiec – 19 maja, godz.10.00 – 15.00, Galeria Handlowa Lider
Kodi, Bufi, Albus, Milton i Tranzis – to imiona psów ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żywcu. Wolontariusze Klubu Gaja przyprowadzą je do Galerii Handlowej Lider w Żywcu. Akcja „Potrzebujesz wiernego przyjaciela – zaadoptuj zwierzaka!” ma wzbudzić zainteresowanie mieszkańców miasta losem porzuconych zwierząt, potrzebami schroniska oraz wymaganiami i korzyściami, jakie niesie ze sobą adopcja psa. Wydarzenie odpowie także na pytania o warunki potrzebne do utrzymywania psa w domu i ogrodzie. Dla najmłodszych będzie m.in. zabawa plastyczna „Szczęśliwy pies w moim domu”.

Katowice – 21 maja, godz. 12.00 – 22 maja, godz.12.00, Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1
W pierwszym dniu (21 maja) od godz.12.00 uczniowie kilku szkół, wraz z gośćmi, pomalują kontener na makulaturę, który będzie stał przed wejściem głównym do biblioteki. Dzień później (22 maja) o godz. 12.00 uczniowie, mieszkańcy i goście wspólnie ustawią się na planie symbolizującym konia by zrobić pamiątkowe zdjęcia. Od tego momentu kontener będzie zapełniał się makulaturą przyniesioną przez uczniów. Zbiórka jest otwarta dla wszystkich mieszkańców Katowic!
Pieniądze za sprzedany surowiec zostaną wykorzystane do wykupu konia przeznaczonego na rzeź. Klub Gaja uratował już 49 koni. Ostatnie – Drumla i Atlantyk – Klub Gaja przekazał Zespołowi Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Służą do hipoterapii dzieci. Dyrektorka szkoły, Iwona Durek-Sypek, weźmie udział w wydarzeniu 22 maja, przed Biblioteką Śląską.

Bielsko-Biała – 24 maja, godz. 13.00, Plac B. Chrobrego
Happening Zwierzę nie jest rzeczą nawiąże do ogólnopolskiej kampanii Klubu Gaja, która w 1997 r. doprowadziła do przyjęcia Ustawy o ochronie zwierząt. Dziś nadal mierzymy się z wieloma problemami dotyczącymi zwierząt. Jednym z nich jest ich bezdomność. Ludzie porzucają zwierzęta, które zostały zakupione na prezenty. Gdy małe szczeniaki i kocięta lub zwierzęta egzotyczne dorosną, przestają zachwycać dzieci i dorosłych, nieskorych już do systematycznej opieki nad nimi. Ich miejscem staje się ulica, las, pole… Oprócz happeningu będzie stoisko informacyjne nt. podejmowania interwencji w sprawie porzuconych zwierząt.

Ustroń – 28 maja, godz.11.00, rynek główny
Uczniowie szkół podstawowych z Wisły, Ustronia i Goleszowa, ich opiekunów i mieszkańcy miasta zobaczą bajkę o potrzebie ochrony płazów i taniec radości. Będą konkursy i charakteryzowanie dzieci na postacie różnych zwierząt. Celem spotkania jest uwrażliwianie na los zwierząt w bliskim otoczeniu cywilizacji: ptaków, które nie potrafią omijać ekranów akustycznych; płazów, które zmuszone są do przekraczania dróg szybkiego ruchu i innych dzikich zwierząt żyjących blisko ludzi.

Tychy, 2 czerwca, Przedszkole nr 8
Dla przedszkolaków, ich opiekunów i mieszkańców przygotowano gry i konkursy dot. rozpoznawania tropów zwierząt, charakterystyki fauny i flory lokalnego środowiska. Celem pikniku jest rozbudzanie świadomości o naturalnych potrzebach i cechach zwierząt, których nie można traktować jak zabawki.

Wydarzenia w Bielsku-Białej, Żywcu, Tychach i Ustroniu zostały przygotowane w ramach projektu Klubu Gaja „Ekolokalny wolontariat”. Jego celem jest rozwój wolontariatu oraz budowanie więzi społecznych opartych na zaufaniu i solidarności. Cztery grupy wolontariuszy Klubu Gaja powstały przy: Ośrodku Edukacyjnym Sokrates w Bielsku-Białej; Zespole Szkół nr 6 w Tychach; Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle i Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu. Udział w projekcie umożliwił wolontariuszom udział w kilkudziesięciu spotkaniach z fachowcami, przyrodnikami i miłośnikami jednocześnie, których obowiązki zawodowe i pasje życiowe okazują się najlepszą szkołą wiedzy o potrzebach ekologii XXI wieku. Uczestnicy mogli także wykazać się własną pomysłowością i znajomością środowiska lokalnego, organizując wydarzenia społeczne związane z Dniem Praw Zwierząt.

Więcej o „Ekolokalnym wolontariacie”: http://klubgaja.pl/projekty/ekolokalny-wolontariat/

Projekt EKOLOKALNY WOLONTARIAT dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
 

 

Hipoterapia w Klubie Gaja / Fot. Klub Gaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię