W Zespole Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wlkp. powstaje gabinet ?Zielona Pracownia?, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli w szkole.
Ponadto w szkolnym ogrodzie tworzone jest miejsce, na wzór ogrodu naturalnego, wykonane w taki sposób, by stanowiło dogodne miejsce żerowania oraz odbywania lęgów przez rodzime gatunki ptaków, owadów i innych zwierząt. Powstanie też „żywa pracownia” – miejsce do obserwacji natury, z którego będą mogli korzystać uczniowie szkoły oraz zaprzyjaźnionych placówek z terenu Gorzowa i okolic. W utworzonym ogrodzie będą odbywały się integracyjno-edukacyjne spotkania uczniów szkół ogólnodostępnych z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami.
W związku z przygotowywaniem ostoi dla zwierząt rozpoczęto realizację programu „Przyroda wokół nas – Ptaki” w ramach Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Powstaje Szkolne Koło OTOP, zostanie przeprowadzona miejska akcja „Przyjaciele dziuplaków”, z pomocą pracowników Nadleśnictwa Bogdaniec mająca uświadomić mieszkańcom skutki niszczenia starych drzewostanów i cele tworzenia miejsc do odbywania lęgów ptaków w ich naturalnym środowisku. Powstały już budki lęgowe, które przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych, wydrukowano ulotkę z zaleceniami dotyczącymi montażu budek lęgowych i zasad prawidłowego dokarmiania ptaków. Od listopada 2009 roku trwa szkolna akcja „Zbieramy odpady na ekologiczne wypady”.
Projekt skierowany jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także rodziców, pracowników szkoły i instytucji lokalnych – wydawane są gazetki tematyczne, prezentacje medialne, stoiska edukacyjne na imprezach plenerowych organizowanych w szkole, wystawy prac plastycznych. Podczas różnego rodzaju imprez mieszkańcy mogą m.in. uzyskać informacje, jak codzienne proekologiczne zachowania mogą przyczynić się do poprawy stanu otaczającego nas środowiska, obliczyć swoją emisję dwutlenku węgla, wziąć udział w konkursach przyrodniczych.
Uczestnikami projektu są uczniowie niepełnosprawni w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, ich rodzice, członkowie rodzin, nauczyciele i pracownicy administracyjno-obsługowi w ZKS nr 1, a także dzieci i ich wychowawcy z placówek oświatowo-wychowawczych z Gorzowa i gmin ościennych. Organizatorzy planują kontynuować projekt w kolejnych latach, zamierzają m.in. stworzyć Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej w Gorzowie.
Placówka ma już spore osiągnięcia w działalności na rzecz przyrody, m.in. jest laureatem konkursu dotacyjnego w ramach Programu „Szkoły dla Ekorozwoju 2009”, otrzymała prestiżowy certyfikat drugiego stopnia „Zielona Flaga” w ramach międzynarodowego programu Eco-Schools, a pod koniec 2009 roku w siódmej edycji konkursu ekozespołów "Ekozespoły zmniejszają swój ślad ekologiczny" zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Fundacji GAP Polska. W roku szkolnym 2008/2009 szkoła zebrała 5.331 kg makulatury i 62 kg baterii.
Zespół Szkół jest bardzo zaangażowany w działania ekologiczne już od dawna. W roku szkolnym 2008/2009 nasza szkoła wzięła udział w konkursie dotacyjnym w ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju 2009. Powstał projekt „Nasza szkoła ma zielony ogród nauki”, szkoła na jego realizację otrzymała dotację w wysokości 7000,50 zł. W roku szkolnym 2009/2010 przystąpiono po raz drugi do Programu Szkoły dla Ekorozwoju (SdE) i rozpoczęto realizację projektu „Nasza szkoła ma zielony ogród nauki”. Celem projektu jest przystosowanie terenu ogrodu do odbywania na nim zajęć z przedmiotu: funkcjonowanie w środowisku i jego ochrony, zmniejszenie zużycia wody w placówce. Podjęto następujące działania: opracowano niskonakładowy plan urządzenia ogrodu, zakupiono ze środków dotacji i zamontowano sprzęt rekreacyjny, tablice informacyjne, kosze na śmieci. Dokonano uporządkowania terenu i wykonano nasadzenia roślin, które następnie wyściółkowano. Przeprowadzono cykl zajęć aktywnego nauczania dotyczącego gospodarowania wodą i środowiska różnorodności biologicznej. Rada Pedagogiczna zatwierdziła do realizacji program własny, na podstawie którego realizowano ośrodki tematyczne. Przygotowano pakiety edukacyjne z materiałami, które zostały wykorzystane w wielu zespołach edukacyjno – terapeutycznych podczas obchodów "Dni poszanowania wody", treści dotyczyły bloku tematycznego: woda, różnorodność przyrodnicza ogrodu szkolnego. Zorganizowano wycieczki dydaktyczne do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej, Oczyszczalni Ścieków w Łupowie. Pracownicy odwiedzonych instytucji zapoznali uczniów ze sposobami badania właściwości wody i metodami jej oczyszczania. Poznaliśmy nowe gatunki roślin i sposoby zagospodarowania terenu w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Uczniowie gimnazjum wykonali prezentację multimedialną na temat sposobów i potrzeby oszczędzania wody i zaprezentowali ją na zebraniu z rodzicami. Odbyły się szkolne konkursy; "Co w trawie piszczy w naszym ogródku", "Co każdy uczeń o wodzie wiedzieć powinien". Założyliśmy perlatory i wymieniliśmy 4 niesprawne baterie umywalkowe na bezdotykowe. Przeprowadzono II Miejski Konkurs Plastyczny pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty „Wodę oszczędzamy – przyrodę wspieramy”.
Uczniowie szkoły po raz czwarty biorą udział w Programie ekozespołów Fundacji GAP Polska „Ekozespoły chronią klimat”. W edycji 2009/2010 powstało pięć ekozespołów.
Ekologiczne osiągnięcia ZKS:
- tytuł „Mecenas Polskiej Ekologii”
- prestiżowy certyfikat II stopnia Zielona Flaga w ramach międzynarodowego programu Eco – Schools.
- I nagroda w konkursie Fundacji GAP Polska Konkurs ekozepołów "Ekozespoły zmniejszają swój ślad ekologiczny"
- zbiórka 5331,00kg makulatury (w przeliczeniu na jednego ucznia 42kg), 62,00kg baterii (w przeliczeniu na jednego ucznia 0,5kg)
Nad całością działalności czuwa zespół roboczy w składzie: K. Kaleta, K. Wocal, A. Kobus, A. Borkowska, E. Rosicka, D. Kosowska, S. Radziwanowska.
Źródło: www.gorzow.pl