Europejscy konsumenci wymieniają swoje telefony zwykle co 2 lata. Tymczasem średnia długość życia telefonu komórkowego to około 8 lat.

Polacy natomiast posiadają dziś ponad 100 mln aparatów telefonicznych. Co zrobić z używanym bądź zepsutym sprzętem elektronicznym, jeśli nie można go wyrzucić? Dać mu „drugie życie”! Na szybką sprzedaż używanego telefonu, a w przyszłości także innej używanej elektroniki pozwoli nowy serwis Grupy Allegro skupujemy.allegro.pl.

Atrakcyjne promocje operatorów powodują, że liczba kolejnych aparatów gwałtownie rośnie, tymczasem stare urządzenia żyją w drugim obiegu rodzinnym lub zwyczajnie kurzą się w szufladach. Znikoma ich część trafia na Allegro, a sprzedaż jest coraz trudniejsza – szerokość oferty  sprawia, że sprzedaż aparatu wadliwego, z brakującą baterią lub ładowarką jest bardzo utrudniona. Na tę potrzebę rynkową odpowiada serwis skupujemy.allegro.pl, który kupi telefon niezależnie od jego stanu technicznego.
 
W skupujemy.allegro.pl Sprzedający wybiera model swojego telefonu i ocenia jego stan techniczny. Natychmiast otrzymuje wycenę i, jeśli mu odpowiada, otrzymuje od serwisu zaadresowaną zwrotnie kopertę (w przypadku tanich telefonów), lub do jego drzwi zapuka opłacony z góry kurier (jeśli telefon jest droższy niż 200 zł). Koszty przesyłki pokrywa serwis skupujemy.allegro.pl. Jeżeli w ocenie rzeczoznawców serwisu otrzymany telefon odpowiada opisowi technicznemu, wskazana kwota przesyłana jest na konto Sprzedającego. Jeśli nie – Użytkownik decyduje, czy akceptuje zaproponowaną kwotę, czy też telefon ma zostać mu odesłany na koszt serwisu. Wszystko odbywa się za pomocą wygodnego panelu na koncie klienta.
– Każdy ponownie wykorzystany telefon to mniejsza ilość nowo wyprodukowanych, a więc mniejsze zużycie surowców i mniejsza ilość potencjalnych odpadów. Zaczynamy od telefonów, ale w perspektywie mamy wszelki elektroniczny sprzęt:  tablety, aparaty cyfrowe, laptopy i przenośne konsole do gier.- mówi Michał Markowski, Dyrektor Rozwoju Allegro.
Partnerem współpracującym z Grupą Allegro w realizowaniu projektu jest warszawska firma Greenfone Sp. z o.o., lider na polskim rynku w dziedzinie recyclingu i ponownego wykorzystania telefonów komórkowych. Od wielu lat stara się skutecznie ograniczać liczbę wyrzucanych telefonów. Telefony segregowane są na te, które nadają się do ponownego użytku oraz takie, które zostaną poddane recyklingowi. Pozyskane telefony są testowane przez techników i odpowiednio klasyfikowane. W zależności od wyniku testu telefonu jest on kierowany do ponownego wykorzystania lub utylizacji. W poprzednim roku ok. 94% kupionych przez Greenfone telefonów mogło być ponownie użytych.
 
– Kierując się Zasadą 3U ( Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj ponownie, Utylizuj), staramy się promować zdrowy dla środowiska styl życia i konsumpcji dóbr. – mówi  Bronisław Domitrz, prezes Greenfone Sp. z o.o. – Uważamy, że wielokrotne użycie – czyli możliwie najpóźniejsze uznanie produktu za odpad, przynosi wielkie korzyści dla środowiska, redukując obciążenia związane z pozyskaniem nowego produktu z surowców pierwotnych i akumulacją potencjalnych odpadów – dodaje Domitrz.
 
Telefony, których nie da się ponownie wykorzystać, są utylizowane w sposób niezagrażający środowisku. Greenfone Sp. z o.o. korzysta z usług specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją. Firma ta posiada certyfikaty Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 i Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004, co oznacza, że spełnia wszelkie wymogi prawne w zakresie gospodarki odpadami.
Kwestię utylizacji zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego reguluje na terenie Unii Europejskiej dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment). Do polskiego porządku prawnego postanowienia określane przez tę dyrektywę wdraża Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (z dnia 29 lipca 2005 r.). Wolumen produkcji elektronicznych odpadów przez cywilizację charakteryzuje się bardzo wysoką dynamiką, a zważywszy na fakt, iż tylko ok. 5% używanych telefonów komórkowych w Unii Europejskiej zostaje poddawane recyklingowi, już w niedługiej przyszłości negatywne skutki wpływu tego typu odpadów na środowisko naturalne mogą ujawnić się z całą siłą. Dlatego jednym ze sposobów zapobiegania temu niebezpieczeństwu jest ponowne użytkowanie sprzętu elektronicznego.

Allegro skupuje telefony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię