5 tysięcy pakietów edukacyjnych dla szkół, jeżdżąca po całej Polsce wystawa na temat ochrony klimatu oraz olbrzymia, zbudowana przez artystów ekologiczna instalacja – ARKA – zasilana ?prądem ze słońca?…

Wewnątrz olbrzymiej, wiklinowej łodzi, prezentacja multimedialna oraz warsztaty ekologiczne – to podstawowe elementy ogólnopolskiego projektu Fundacji Ekologicznej ARKA na temat zmian i ochrony klimatu pt. „Arka dla Ziemi“.

Wkrótce kilka tysięcy szkół w całej Polsce otrzyma pakiety edukacyjne na temat zmian i ochrony klimatu. Zawarte są w nich pokazowe lekcje, materiały drukowane i płyta DVD. Swoją podróż po Polsce rozpocznie również wystawa na temat ochrony klimatu. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy o konieczności i możliwościach działań na rzecz klimatu w środowiskach lokalnych, a także promowanie dobrych praktyk i współpracy samorządów, organizacji i szkół w tym zakresie.

Ogólnopolska kampania, którą będziemy realizować w ciągu najbliższego roku, składa się nie tylko z instalacji, ale także z happeningów, akcji artystycznych, wystaw, warsztatów, konkursów dla dzieci i młodzieży realizowanych na terenie całego kraju – opowiada Wojciech Owczarz. – Co jest dla nasz szczególnie ważne, kampanię przygotowaliśmy jako działanie „zero emisyjne”. Zbiórka surowców oraz sadzenie drzew pozwolą nam zneutralizować emisję CO2, która pojawi się podczas transportu instalacji.

Trzydniowe ekspozycje gigantycznej instalacji ARKI odbędą się w późniejszym terminie w Bydgoszczy, Katowicach i Warszawie.

Czego można nauczyć się podczas projektu „ARKA DLA ZIEMI”? Oto przykładowe, praktyczne porady dla każdego z nas:

• Posadź drzewo. Jedno średniej wielkości drzewo pochłania 6 kg CO2 rocznie. Każda tona makulatury poddana recyklingowi ratuje 17 drzew w porównaniu z papierem z materiałów pierwotnych.
• Zdejmij nieużywany bagażnik z dachu samochodu, gdyż zwiększa on zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 10%. Litr paliwa zużytego przez silnik samochodu to ponad 2,5 kg CO2 uwolnionego do atmosfery. Jazda z prędkością większą niż 120 km/h zwiększa zużycie paliwa o 30% w porównaniu do jazdy z prędkością 80 km/h.
• Wyłącz zbędne oświetlenie. Pięć wyłączonych żarówek zmniejsza emisje CO2 o 400 kg w skali roku. Używaj energooszczędnych żarówek. Jedna taka żarówka może zmniejszyć emisję CO2 o 400 kg w ciągu całego okresu jej użytkowania.
• Kupuj tylko tyle jedzenia, ile naprawdę potrzebujesz. Zamiast mięsa częściej jedz warzywa. Hodowla zwierząt jest źródłem powstawania dużych ilości CO2 i metanu. Nie nastawiaj wysokiej temperatury w zmywarce. Współczesne detergenty są tak skuteczne, że myją naczynia w niskiej temperaturze.
• Zakręcaj kran podczas mycia zębów, zaoszczędzisz kilka litrów wody. Zamiast kąpieli w wannie weź prysznic. W ten sposób zużyjesz nawet 4 razy mniej energii. Na Ziemi jest tylko 2,5% słodkiej wody, to cenny surowiec, nie marnuj go!
• Oszczędzaj energię. Wyłącz z kontaktu jak najwięcej urządzeń, gdyż wciąż zużywają prąd nawet jeśli ich nie używasz. Zmniejsz ogrzewanie w domu tylko o 1°C, a ograniczysz emisję CO2 o 300 kg rocznie.

Źródło: fundacjaarka.pl

Plakat akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię