Do wyprodukowania w procesie recyklingu bluzy polarowej potrzebne jest 35 zużytych butelek PET. Dzieci, które włączyły się w tegoroczną edycję Akcji ?Drzewko za Butelkę?, zebrały ponad 3 miliony niepotrzebnych opakowań. Dzięki nim można wyprodukować 90 tysięcy bluz polarowych.
W tym roku w akcji wzięło udział ponad 30 tys. ze 166 placówek oświatowych w kraju i udało się zebrać ponad 3 milony niepotrzebnych butelek oraz posadzić 3519 drzew i krzewów. Dzieci i młodzież zasadziła je wokół przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych w swoich miastach. Sadzonki dostarczyły w głównej mierze Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych.
Akcja integruje firmy chemiczne realizujące Program „Odpowiedzialność i Troska”, placówki oświatowe, władze samorządowe, media oraz dzieci i ich rodziny. W tym roku organizatorami przedsięwzięcia w 9 miastach Polski, było 14 firm chemicznych, skupionych wokół Programu „Odpowiedzialność i Troska” oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Najwięcej butelek, bo aż 581 346 szt. udało się zebrać w Puławach, a najlepszy zbieracz butelek tegorocznej edycji mieszka we Włocławku (to Kuba Gębka z Przedszkola Publicznego Nr 30, który zgromadził 26 699 szt. niepotrzebnych opakowań). W każdym z miast, które realizowały Akcję, odbywały się indywidualne finały, często połączone z piknikami ekologicznym.
IX edycja Akcji „Drzewko za Butelkę” miała swojego Ambasadora. Została nim Hania Humorek, bohaterka serii książeczek dla dzieci, która wie, że zbieranie niepotrzebnych butelek PET jest przede wszystkim pożyteczne, ale może być także doskonałą zabawą, integrującą najbliższe otoczenie! Udowodniła to w książeczce „Hania Humorek Ratuje Świat”, której egzemplarze trafiły do uczestników Akcji. Ciekawym gadżetem tegorocznej edycji były także zgniatarki do butelek PET, które przypominały najmłodszym, jak ważne jest zgniatanie opakowań, przed umieszczeniem ich w odpowiednim pojemniku, pozwalającym segregować śmieci.
„BUTLEŚ – pociąg przedszkolaków”, to rzeźba z butelek PET, która wygrała tegoroczny ogólnopolski konkurs plastyczny, organizowany w ramach IX edycji Akcji. Wykonały go wspólnie dzieci i nauczyciele z Przedszkola Publicznego Nr 8 we Włocławku. Rzeźba, którą jury wybrało spośród 44 nadesłanych z całego kraju, powstała ze 118 sztuk butelek PET i będzie wykorzystana m.in. do inscenizacji wiersza Brzechwy pt. „Lokomotywa”. Akcji towarzyszyło także wiele konkursów na stronie internetowej www.drzewkozabutelke.pl, gdzie najmłodsi cały czas mogą sprawdzić się w grze „Memorki”, a także jak szybko potrafią segregować śmieci w grze „Nie daj się nabić w butelkę”. Poprzez zabawę, gry te, uczą ekologicznych nawyków. Na portalu czeka także wiele ciekawostek o butelkach PET czy podpowiedzi dla nauczycieli – jak zachęcać najmłodszych do dbania o środowisko.
Oto efekty Akcji „Drzewko za Butelkę” w 2011 roku (miejscowości w kolejności od największej liczby zebranych butelek):
• Puławy – 581 346 szt. (lokalny koordynator: Zakłady Azotowe „PUŁAWY” )
• Włocławek – 563 138 szt. (lokalny koordynator: ANWIL)
• Tarnów – 525 914 szt. (lokalni koordynatorzy: Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A oraz Branżowa Organizacja Odzysku)
• Nowa Sarzyna – 501 631 szt. (lokalny koordynator: Zakłady Chemiczne ”Organika –Sarzyna”)
• Kędzierzyn-Koźle – 346 250 szt. (lokalni koordynatorzy: ZAK S.A., Petrochemia- Blachownia S.A., Brenntag Polska Sp. z o.o., WARTER Sp. z o.o., PCC Synteza)
• Miszewo k. Gdańska – 255 622 szt. (lokalny koordynator: Ashland Poland)
• Brzeg Dolny – 139 410 szt. (lokalni koordynatorzy: PCC Rokita S.A., „KOSMET-ROKITA”)
• Konin – 137 533 szt. (lokalny koordynator: Starostwo Powiatowe w Koninie)
• Bydgoszcz – 113 953 szt. (lokalny koordynator: Zakłady Chemiczne ZACHEM S.A.)
W ramach w ramach wszystkich dziewięciu edycji Akcji „Drzewko za Butelkę” dzieci z całej Polski zebrały 12 863 718 butelek PET i posadziły 18 519 drzewek.
Źródło: drzewkozabutelke.pl