Wakacje minęły? jak zwykle zbyt szybko. Letnie podróże były niewątpliwie kolejną okazją nie tylko, by cieszyć się pięknem natury, ale także lepiej ją poznać i zrozumieć.

Plenerowe wycieczki zainspirowały nauczycieli i młodzież do aktywnego poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące otaczającej nas przyrody. W rozpoczynającym się roku szkolnym Centrum UNEP/GRID-Warszawa zaprasza do wspólnego odkrywania tajemnic naszej planety, w ramach prowadzonych projektów edukacyjnych.

Po raz kolejny zapraszamy szkoły do aktywnego udziału w Programie GLOBE. Już jesienią ruszają warsztaty zarówno dla osób przystępujących do Programu, jak i tych, które będą kontynuowały współpracę z Centrum w ramach tego przedsięwzięcia.

Nowy rok szkolny to również początek naszej aktywności jako „eduGIS.pl – Centrum Doskonałości Sieci digital-earth.eu” (ang. eduGIS.pl digital-earth Centre of Excellence). Otrzymaliśmy certyfikat Sieci jako pierwsi w Polsce. Będziemy kontynuować działania promujące wykorzystanie geoinformacji w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych poprzez m.in. poszerzenie oferty szkoleniowej (warsztaty, kursy, e lekcje) dedykowanej zarówno nauczycielom, jak i młodzieży. Planujemy rozbudowywanie społeczności edukatorów aktywnie korzystających z geo-mediów. Opracujemy i udostępnimy także nowe, innowacyjne narzędzia edukacyjne, bazujące na technologiach geoinformacyjnych.

Młodzież zapraszamy serdecznie do podjęcia wyzwania malarskiego. Każdy, kto ma talent plastyczny, może spróbować swoich sił w międzynarodowym konkursie plastycznym dla dzieci organizowanym przez UNEP i globalnych partnerów organizacji. Temat tegorocznego konkursu brzmi: „Skąd bierze się woda” („Water: Where does it come from?”).

Przypominamy także o możliwości korzystania z pomysłów i pomocy dydaktycznych przygotowanych w naszych projektach realizowanych w ostatnim czasie.

Nauczyciele biologii i geografii mogą korzystać z poradnika „GIS w szkole”. Znajdą w nim wiele materiałów do prowadzenia aktywnych zajęć z uwzględnieniem nowoczesnych narzędzi geoinformacyjnych. Dla wszystkich chętnych udostępniliśmy elektroniczną wersję tej publikacji.

Nadal aktualny pozostaje e-pakiet dotyczący partycypacji społecznej. Zainteresowanych przeprowadzeniem ciekawych zajęć poświęconych tematyce udziału społecznego, zrównoważonego rozwoju i planowania przestrzennego zapraszamy do pobrania udostępnionych na portalu materiałów.

Zachęcamy do kontaktu z lokalnymi trenerami  Regionalnych Projektów Badawczych, którzy czekają na chętnych do przeprowadzenia wspólnych zajęć na edukacyjnych ścieżkach przyrodniczych. Dostępność trenerów w swojej okolicy można sprawdzić na stronie projektu. Tam też udostępnione są materiały szkoleniowe i instruktażowe.

Przed nami 10 miesięcy wytężonej pracy, fascynujących wyzwań i edukacyjnych przygód. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nowoczesną edukacja przyrodniczą do współpracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię