Od 9 do 11 grudnia potrwa 6. Międzynarodowa Edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu Przetwory, która odbędzie się w Warszawie. Artyści będą przerabiać odpady, stare meble, seceodhandową odzież, industrialne resztki na dzieła sztuki i obiekty użytkowe. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Co design może dla Ciebie zrobić?

Zgodnie z ideą recyklingu wiele z rzeczy, które trafiają na śmietnik bądź zalegają w piwnicach można twórczo reanimować. W rękach artystów odpady nabiorą niepowtarzalnego charakteru oraz nowej funkcji. Nowopowstałe obiekty będzie można kupić bezpośrednio od artystów.

Dziś od designu oczekujemy czegoś więcej niż świecenia próżnym błyskiem luksusu, raczenia nas klasykami – organizatorzy Przetworów chcieliby, by design był nie tylko recyclingowy, ale przejął się też sprawami świata, naszymi sprawami, aby umiał reagować zarówno na masowe problemy związane np. z biedą, zanieczyszczeniem środowiska, globalnym ociepleniem, ale też naszymi osobistymi, personalnymi potrzebami.

Na stronie (www.przetworydesign.com) umieszczona jest specjalna tablica, na której można wpisać swój problem, potrzebę, oczekiwanie. Zebrane postulaty zostamą przekazane designerom, którzy w tegorocznej, szóstej edycji Przetworów – zmierzą się ze społeczną funkcją designu. Organizatorzy chcą, by ich prace były bezpośrednią reakcją na zadania postawione im przez widzów, gości festiwalu.
 
Rejestracja artystow na 6 edycję Przetworów już ruszyła! Tylko do 20 listopada można zgłosić chęć udziału w projekcie. Organizatorzy zapraszają artystów, projektantów, profesjonalistow i amatorów, rękodzielników z Polski i zagranicy do wspólnego, kreatywnego działania. Zgłoszenia w dwóch kategoriach – wystawców, którzy przyjadą z gotowymi, handmadeowymi produktami oraz przetwórców, którzy wezmą katywny udział w przerabianiu odpadów, surowcow wtórnych. Formularz zgłoszeniowy i warunki udziału są na stronie www.przetwory.com

Rokrocznie przyznawana jest nagroda na Przetwór roku. Jurorzy obserwują artystów przy pracy, na nagrodę główną mają szansę te obiekty, które najlepiej wpiszą się w ideę i hasło danej edycji projektu, doceniane jest też zaangażowanie artystów, to czy wykonali obiekt podczas trwania festiwalu. Jurorzy 5 edycji Przetworów (m.in. Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej; Anthony Lebossé projektant grupy 5.5; Tomek Rygalik, projektant; Attilio Maranzano, fotograf) równorzędną nagrodę główną przyznali teamom: Juwei Huang i Tongtong Ren (studentki Royal College of Art) za parawan zbudowany z drewnianych deszczułek i  słoików oraz Jakubowi Sobiepankowi i Robertowi Pludrze (absolwentom wzornictwa na warszawskim ASP) za projekt  fotela wykonanego z plastikowych beczek. Wkrótce podamy skład tegorocznego jury.
 
Trwa zbiórka materiałów do Przetworów: potrzebne są stare meble, tkaniny, wełniane swetry, zabawki, retro AGD i sprzęt sportowy, ceramika, szkło, kable, lampy, ramy do obrazów, stare i niepotrzebne książki, gazety, płyty winylowe, kawałki pleksi i gąbki. Wszystko, co zalega w Twoim domu, piwnicy, ogródku może stać się materiałem do twórczego działania dla artystów Przetworów! Skontaktuj się z organizatorami, jeśli masz coś do oddania już teraz: adres mailowy: [email protected].

Więcej informacji: www.przetworydesign.com

Ubiegłoroczną nagrodę „Przetwór roku” otrzymali Juwei Huang i Tongtong Ren za parawan z drewnianych stelaży oraz słoików. / Fot. Przetwory.com

Nagroda dla Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka za krzesło z tekturowych opakowań po świetlówkach, wyróżniającego się mimo pozornie mało trwałego tworzywa stabilnością i przemyślaną konstrukcją. / Fot. Przetwory.com

Jakub Sobiepanek i Robert Pludra, absolwenci wzornictwa na warszawskim ASP zdobyli nagrodę za projekt bardzo wygodnego oraz wyróżniającego się formą fotela z plastikowych beczek. / Fot. Przetwory.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię