Ukochane drzewa; drzewa z opowieścią; drzewa, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi zostały odnalezione we wszystkich województwach i zgłoszone do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Podobnie jak w ubiegłym roku przoduje województwo śląskie, z którego nadesłano 70 propozycji. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie ? 30 zgłoszeń, na trzecim ? Wielkopolska ? 25 drzew.
Z propozycji Klubu Gaja, zgodnie z hasłem: Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! skorzystało bogate i różnorodne grono. Swoje ukochane drzewa mają szkoły i przedszkola, urzędy miast i gmin, nadleśnictwa, osoby prywatne, a także: Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej; Gminny Ośrodek Kultury w Klukach, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym, Kampinoski Park Narodowy, ZHR Szczep „Watra” z Zalesia Górnego, redakcja „Nowin Raciborskich” i Koło Łowieckie „Leśnik” w Białych Błotach. Po raz drugi w konkursie biorą udział: Towarzystwo Przyjaciół Przyszowic i Towarzystwo Przyjaciół Drzew z Rudy Śląskiej.
W porównaniu z 1. edycją konkursu liczba zgłoszeń powiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zgłoszonych drzew dominują dęby, lipy i wierzby. Wyjątkami są takie gatunki jak: iglicznia trójcierniowa, daglezja, magnolia i katalpa.
Głosowanie internautów na 11 drzew, wybranych do finału przez jury, będzie trwało przez cały czerwiec. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (w październiku) podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja.
Zwycięzcą konkursu Drzewo Roku 2011 był Dąb Grot w Dęblinie, który zwyciężył w plebiscycie internetowym spośród 16 drzew zakwalifikowanych do finału (wybranych spośród 84 zgłoszeń nadesłanych na 1. edycję konkursu). Jest związany z XIX- wieczną historią budowy dęblińskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. dąb był świadkiem wojny z bolszewikami. Przypisuje mu się moc spełniania marzeń. Miłość do drzewa zaszczepił w uczniach i mieszkańcach nieżyjący dyrektor jednej z miejscowych szkół.
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.