Dziś ? 22 września ? Dzień bez Samochodu! Przejedź się komunikacją miejską, rowerem, a jeśli nie masz daleko do pracy, szkoły, czy na zakupy ? idź piechotą. To ulga dla Twojego portfela i korzyść dla zdrowia. Ministerstwo Środowiska zachęca, kierowców: ?Na krótkie dystanse wybierz inne ogumienie?.

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zarówno duże jak i małe miasta w Polsce oferują swoim mieszkańcom coś specjalnego: bezpłatne przejazdy komunikacją miejską (m.in. Warszawie, Opolu, Krakowie, Szczecinie, Puławach, Lublinie) albo darmowe wypożyczalnie rowerów. W 113 miastach w całej Polsce odbywają się pikniki rodzinne i festyny.

W Warszawie, podczas happeningu Ministerstwa Środowiska przy Placu Defilad od godz. 10:00 do 14:00 można było zmierzyć emisję CO2 wytwarzanego podczas korzystania z różnych rodzajów transportu, przekonać się o konsekwencjach wypadków samochodowych na symulatorze zderzeń oraz otrzymać energooszczędne żarówki za oddanie zużytych baterii i okazanie ważnej karty miejskiej.          

Obecny na happeningu minister Andrzej Kraszewski również zachęcał: – Oszczędź sobie i środowisku to hasło, którym przekonujemy, że rezygnując z samochodu, zyskujemy, a nie tracimy. Zyskuje nasza kieszeń i nasze zdrowie. Problemem nie jest samochód jako taki, ale sposób w jaki z niego korzystamy, czyli jak pokazują badania Ministerstwa Środowiska, zdecydowana większość kierowców – na krótkich dystansach. A to właśnie wtedy najłatwiej znaleźć odpowiedni transport zastępujący auto: komunikację miejską, rower albo spacer. Zachęcamy do ekologicznych wyborów sposobów podróżowania i przemieszczania się, a robimy to w atrakcyjnej formie nowoczesnej kampanii społecznej. Dzień bez samochodu kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września), którego koordynatorem w Polsce jest Ministerstwo Środowiska. W tym roku przygotowało z myślą o kierowcach kampanię „Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę” i przez cały tydzień namawia kierowców do racjonalnego korzystania z samochodów osobowych.

„Mobilki, mobilki, jak dróżka do kiosku?” – za pośrednictwem radia, jedynej przyjemności kierowców w niekończącym się korku są emitowane spoty informujące o korzyściach z ograniczenia korzystania z samochodów na krótkich dystansach. Na ulice kilkudziesięciu miast wyjechały autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej:

„Na krótkie dystanse wybierz inne ogumienie”
„W autobusie możesz poznać miłość życia. Jadąc samochodem – smak rozstania”
 „Z okna autobusu możesz zobaczyć tęczę – z okna samochodu tylko 3 kolory” (tj. sygnalizacji świetlnej)
„Jadąc pociągiem możesz czytać, to co lubisz – jadąc samochodem hasła na billboardach”

Dla większości z nas samochód jest narzędziem niezbędnym do pracy i używanie go jest konieczne. Ale rezygnacja z jazdy samochodem na krótkich dystansach daje korzyści: poprawa zdrowia (m.in. lepsza kondycja fizyczna, ograniczenie stresu spowodowanego prowadzeniem samochodu i staniem w korkach) oraz oszczędności finansowe. Krótka jazda samochodem jest nieekonomiczna i szkodliwa dla silnika. Jak wykazały testy przeprowadzone przez tygodnik Auto Świat samochód po rozruchu zimnego silnika zużywa najwięcej paliwa. Krótka jazda samochodem po prostu nie opłaca się.

W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 minut. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest około 24-25 mln pojazdów, z czego ok. 17 mln samochodów osobowych. Z roku na rok liczba wprowadzanych na rynek i rejestrowanych w Polsce pojazdów rośnie. Ok. 17 mln Polaków ma prawo jazdy i prawo wyboru: codziennie podejmuje decyzje o wyborze jakiegoś środka transportu. Dla prawie połowy Polaków powyżej 15 roku życia podstawowym środkiem codziennego transportu jest samochód.

W tym roku do akcji dołączyli: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, PKP S.A., PKP Intercity, ngo.pl, W Biegu Cafe by Jacobs Kronung.

Więcej informacji na stronie www.mos.gov.pl/bezsamochodu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię