Międzynarodowy Mazurski Festyn Ekologiczny ?Eko-Logika 2013? w Spytkowie od pięciu już lat kształtuje proekologiczne zachowania i nawyki mieszkańców. Tegoroczna ?Eko-Logika? miała szczególne znaczenie ze względu na finał budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.

„Eko-Logikę” otworzył przewodniczący zarządu Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami – Wojciech Ogłuszka wspólnie z samorządowcami: burmistrzem Rynu – Józefem Karpińskim, wójtem gminy Giżycko – Andrzejem Sierońskim, a także Pawłem Lachowiczem – prezesem spółki ZUOK „Spytkowo”.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Spytkowie zainaugurowali występy na scenie, prezentując sztukę teatralną o tematyce ekologicznej. Festynową widownię bawili artyści z gmin należących do MZM-GO, a także kapela szantowa ze Szczytna – „Kuzyni Naptuna”.

W tym samym czasie w świetlicy wiejskiej odbywało się seminarium naukowe, poświęcone głównie tematyce gospodarowania odpadami. Spod świetlicy kursował autobus, wożący uczestników majówki na teren budowy ZUOK w Spytkowie. Instalację, która od lipca będzie przyjmowała i zagospodarowała odpady z terenu MZM-GO, zwiedziło około 200 osób. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę kamizelkę odblaskową.

Impreza i tym razem upłynęła pod znakiem konkursów. Panie przystąpiły do konkursu kulinarnego na najsmaczniejsze słodkie wypieki. Dzieci uczestniczyły w loterii, wręczono też nagrody w konkursach ogłoszonych przez MZM-GO: adresowanym do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych konkursie plastycznym pt. „Segregujemy śmieci – robią to dorośli i dzieci” oraz gimnazjalnym pt. „Rady na odpady”.

Nie zabrakło ciekawych ekspozycji. Zaprezentowała się 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, a także Giżycki Klub Motocyklowy V-Boyen. Dużym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy motocykl Roberta Pietrukańca, prezesa Klubu Motorowego w Giżycku. Równie oblegane były pojazdy miejscowej OSP, a także pojazdy z parku maszynowego ZUOK.

Dzieci podziwiały zagrodę owiec, uczestniczyły w warsztatach plastycznych poświęconych papierowej wiklinie, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Szansa” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku, a także lepiły z gliny pod kierunkiem Małgorzaty Lewczyk. O podniebienia gości zadbały mieszkanki Spytkowa, które przygotowały stoisko ze smakołykami.

Fot. Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami

Fot. Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię