Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu okazali się najlepszymi w gronie prawie pół tysiąca uczniów z całej Polski znawcami i promotorami tematów ekologicznych, odnosząc zwycięstwo w ogólnokrajowym konkursie ?Dbajmy o środowisko – to takie proste!?. Konkurs ten jest częścią akcji ?TESCO dla szkół i dla środowiska?.
Dzięki temu sukcesowi SP Nr 18 otrzyma w pełni wyposażoną pracownię naukową o wartości 50 tys. zł
Zacznijmy od początku. Kiedy w maju okazało się, że wygraliśmy eliminacje wojewódzkie i jesteśmy na pierwszym miejscu w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej w konkursie TESCO dla szkół pn. "Dbajmy o środowisko – to takie proste", od razu przystąpiliśmy do wybrania odpowiedniej ekipy na finał. Zbliżały się wakacje, więc czasu na to nie mieliśmy dużo. Kogo wybrać do Uczonych? Aktywni, ciekawe co będą musieli robić? A kto sobie poradzi plastycznie i nie spanikuje, kiedy usłyszy, jakie stoi przed nim zadanie? Pytań było wiele, ale i kandydatów na szczęście wielu. To dzięki mrówczej pracy naszych wspaniałych nauczycieli.
Reprezentacja naszej szkoły została w końcu wybrana:
UCZENI: Przemysław Jary, Krzysztof Nojek, Dawid Daszkiewicz, Michał Szczepanik;
AKTYWNI: Patrycja Ciosek, Karolina Sobocińska, Magdalena Grudzińska, Krzysztof Grudziński
TWÓRCY: Martyna Szulc, Julia, Czajka, Stefan Popiołek.
Wielki finał konkursu odbył się w sobotę 26 września 2009 r. w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. W atmosferze przyjaznej rywalizacji prawie pół tysiąca uczniów z całej Polski walczyło o niezwykle atrakcyjne nagrody, jednocześnie promując zasady ekologicznego stylu życia. Przyjazd do Warszawy. Już pod Pałacem Kultury powitali nas i inne zespoły animatorzy, którzy zapraszali do happeningu pod hasłem "Zostaw swój ślad". Dało się odczuć atmosferę niepewności, skupienia i stresu. Kiedy wjechaliśmy na IV piętro pałacu, które tego dnia zamieniło się w Królestwo Dzieci, odczuliśmy jednak zupełnie inną atmosferę – radości i zabawy. Przy wejściu otrzymaliśmy czerwone chusty – znak naszej kategorii konkursowej i staliśmy się częścią 800 osobowej grupy dzieciaków z całej Polski. Na powitanie wizyta w krainie zabawy; skoki na piłkach, turnieje gier planszowych, mecze piłkarzyków. Totalna integracja! Wymieszali się wszyscy.
Powitanie i start konkursu.
Rozpoczęliśmy w KOMNACIE AKTYWNYCH. Tutaj dzieci spotkały się z wieloma zadaniami teoretycznymi, połączonymi z aktywnością: np. ułóżcie puzzle, posegregujcie odpady i odpowiedzcie na pytanie: które rośliny są pod ścisłą ochroną? Nasi reprezentanci musieli przejść 8 stacji i poszło im rewelacyjnie: na 76 możliwych punktów do zdobycia stracili tylko 3. Tak znakomita postawa naszych Aktywnych: Karoliny, Patrycji, Krzysia i Magdy, zmobilizowała twórców do kreatywnego myślenia.
Przeszliśmy do KOMNATY TWÓRCÓW. Czekamy na polecenie i…
"Waszym zadaniem jest zrobić strój ekologiczny. Liczy się nie tylko estetyka, ale także pomysł. Bardzo ważny będzie komentarz waszego stroju podczas pokazu mody".
Juka została modelem, Stefan z Martyną uwijali się jak mrówki w doborze materiałów i wykonaniu stroju. Cała trójka prześcigała się w eko-projektach i pomysłach. Strój gotowy! Teraz ważne zadanie stanęło przed Martyną, aby dobrze dzieło naszej drużyny opisać. Jurorów zachwyciły przypominacze o segregowaniu śmieci na plecach stroju i umieszzcone na ramionach odstraszacze tych, co nie dbają o środowisko; rozśmieszyły wszystkich butelki za paskiem, zbierające deszczówkę i karmniki dla ptaków na plecach. Czuliśmy, że nasz strój i komentarz Martyny podobały się wszystkim.
W dobrych nastrojach, choć trochę zmęczeni przeszliśmy do KOMNATY UCZONYCH. Tutaj panowała dostojna, naukowa atmosfera. Przed Michałem, Krzysiem, Dawidem i Przemkiem quiz, złożony z 20 pytań. Chłopcy odpowiadali drużynowo na 20 pytań z zakresu ochrony środowiska. Pytania – i odpowiedzi do wyboru – były prezentowane na ekranie. Odpowiedzi podliczano elektronicznie, po zakończeniu konkursu wyniki natychmiast przedstawiane były na ekranie.
Nauka o ochronie środowiska – sozologia. Dobrze!
Co znajduje się w logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego? Może puchacz? Nie, ryś!
Po trzech godzinach walki idziemy na obiad i …mamy niespodziankę. Dla wszystkich tańczy Rafał „Tito” Kryli – tancerz, znany z programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz", ze swoim zespołem. Spełnia się marzenie Martyny i Magdy – tańczą razem z nim. Wszyscy wspaniale się bawią, nie widać zmęczenia na twarzach.
Wreszcie nadchodzi długo oczekiwana chwila – ogłoszenie wyników. Nasza kategoria. III miejsce – nie my. II miejsce (napięcie rośnie!) – nie my. I miejsce – niepewność sięga szczytu! – i słyszymy: zwyciężyła Szkoła Podstawowa Nr 18 W Elblągu!!! Teraz nasza radość eksplodowała: piski, podskoki, łzy i uściski. Nie wierzymy do końca, że to właśnie my. Otrzymujemy symboliczny czek na pracownię naukową. Euforia trudna do opisania.
Kiedy pani redaktor po finale zapytała dzieci, na czym polegało ich przygotowanie do konkursu, one odpowiedziały:
– Kucie, kucie, kucie i jeszcze raz kucie! Pod czujnym i wymagającym okiem pani Joanny Tykarskiej-Mazurkiewicz. Ale było warto!
Trzeba bowiem podkreślić, że nie byłoby finału, gdyby nie ciężka, pożyteczna dla środowiska praca całej społeczności szkolnej – uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły w I etapie konkursu. Zwycięstwo w finale jest efektem długiej pracy, ukierunkowanej na przygotowanie naszego ucznia jako świadomego, twórczego i odpowiedzialnego człowieka na miarę XXI wieku.
Od TESCO otrzymamy w październiku wyposażenie nowoczesnej pracowni naukowej. Pracownia taka umożliwi dostęp do najnowszych technologii, nowatorskich narzędzi i materiałów pomocniczych, co pozwali nauczycielom przygotować takie lekcje, które na pewno poruszą wyobraźnię uczniów i zapadną im w pamięć.
W skład wyposażenia wchodzą różne pomoce edukacyjne, takie jak multitablica z oprogramowaniem do nauki o środowisku, wizualizer, mikroskop z kamerą cyfrową, projektor multimedialny, laptop czy model ludzkiego ciała. TESCO wyposaży nam także salę w meble szkolne i zapewni profesjonalne szkolenie z obsługi sprzętu oraz możliwości jak najbardziej efektywnego wykorzystania pracowni.
Serdeczne podziękowania składamy naszym partnerom ekologicznym: Wiesławie Kamińskiej z Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy ODN w Elblągu, która całym sercem namawiała, wspierała i zachęcała nas do udziału w konkursie, a także elbląskiemu Urzędowi Miasta, Spółdzielczemu Domowi Kultury "Zakrzewo", Zakładowi Utylizacji Odpadów i Nadleśnictwu Elbląg. Bez nich również nie byłoby sukcesu.
Patronat nad akcją, zorganizowaną we współpracy z Fundacją Instytutu Nowoczesnej Edukacji, sprawowały: Ministerstwo Środowiska oraz Polska Akademia Nauk.
Dorota Życzkowska
Eko-koordynator Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu