Designerskie przedmioty z zużytych sprzętów i biżuterię stworzona ze starych części komputerowych i innych elektrośmieci będzie można podziwiać w ramach projektu ?ELEKTRO-ZWROTka?, który stanowi uzupełnienie działań powiązanych z XIV edycją Konkursu o Puchar Recyklingu. Kulturalno-ekologiczny projekt będzie realizowany od 7 do 10 października br., na terenie targów POLEKO (Pawilon 5, sektor G).

Dzięki współpracy z Fundacją Aeris Futuro zobaczymy efektowne kolaże z części komputerowych, energooszczędne lampki rowerowe z elektroodpadów oraz oświetlenie LED wykonane z ładowarki do telefonu komórkowego. Poznamy też nowe, oryginalne pomysły na wykorzystanie elektrośmieci, które wystąpią w roli… robotów edukacyjnych z serii „Hi! ROBOTS”.

W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną również prace Katarzyny Barc, która w Kreatywnej Strefie Kasi udowodni, iż elektroodpady stanowią świetny materiał na oryginalną biżuterię. Biżuteria „up-cyklingowa” nie zniechęca swoim „śmieciowym” charakterem, lecz przykuwa wzrok ciekawym połączeniem znanych z życia codziennego elementów różnych sprzętów, m.in. kabli oraz części komputerowych. Dzięki umiejętnemu zestawieniu poszczególnych części naszyjniki i bransoletki zyskują nowoczesny wygląd, który optymalnie koresponduje z ekologicznym przesłaniem, ukrytym w surowych fragmentach elektroodpadów.
.

Elektroodpady – szanse i zagrożenia
Z roku na rok ilość elektroodpadów wzrasta – regularnie kupujemy nowe modele telefonów komórkowych, korzystamy z wielu sprzętów AGD, RTV oraz elektronarzędzi, zabawek, przyrządów medycznych i… świetlówek. Większość z tych sprzętów kończy swój żywot na wysypiskach, a tymczasem są one źródłem cennych materiałów, które można wykorzystywać przy produkcji kolejnych urządzeń.

Elektrośmieci mają w sobie ogromny potencjał:
1.    zużyte telefony komórkowe można z powodzeniem wykorzystać do wytwarzania plomb dentystycznych, czajników lub instrumentów muzycznych;
2.    zmielone fragmenty lodówek stanowią materiał, z którego produkuje się kołpaki do samochodów;
3.    z elektroodpadów można odzyskać wiele cennych surowców, między innymi metale szlachetne oraz szkło, końcówki aluminiowe i rtęć metaliczną;
4.    do produkcji nowej świetlówki wystarczy 90% materiału z zużytej świetlówki;
5.    elektroodpady często trafiają do obiegu wtórnego i są wykorzystywane m.in. w rozwijających się krajach;
6.    elektrośmieciom można dać drugie życie tworząc z nich unikalne przedmioty – designerskie meble, oryginalną biżuterię lub choćby elementy oświetlenia. Przykłady innowacyjnych zastosowań elektroodpadów są prezentowane w ramach projektu „ELEKTRO-ZWROTka”, w którym część eksponatów stanowią urządzenia nagrodzone w konkursie ART TECH DESIGN.

Elektroodpady kryją w sobie również zagrożenia, które mogą się ujawnić podczas nieodpowiedniego składowania. Zużyty sprzęt RTV i AGD zawiera szkodliwe substancje, np. ołów, rtęć, związki bromu, kadm i azbest, które mogą przenikać do ludzkiego organizmu przez wodę, powietrze i ziemię. Ich obecność stanowi dodatkowy argument za właściwym składowaniem elektroodpadów.

Zapraszamy do aktywnego udziału w projekcie „ELEKTRO-ZWROTka” i życzymy wielu nowych inspiracji w temacie odzyskiwania elektroodpadów.
Do zobaczenia od 7do 10 października br., na terenie targów POLEKO (Pawilon 5, sektor G)!

 

Na wystawię zobaczymy m.in. lampę zrobioną ze starego telefonu. / Fot. Fundacja Aeris Futuro

Biżuteria „up-cyklingowa” Katarzyny Barc przykuwa wzrok ciekawym połączeniem elementów różnych sprzętów. / Fot. Katarzyna Barc

Jeden z eksponatów wystawy Art Tech Design. / Fot. Aeris Futuro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię