W dniach 10?11 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się szósta edycja ogólnopolskiego konkursu ?Bajarze z Leśnej Polany?. Na scenie zaprezentowało się 18 uczestników, których oceniało sześcioro jurorów pod przewodnictwem profesora Tomasza Boreckiego.

Wśród uczestników dominowali uczniowie szkół leśnych, choć nie zabrakło wychowawców młodzieży i pracowników nadleśnictw. Najwyżej oceniona została gawęda Jacka Kiełbasy – ucznia drugiej klasy z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku (województwo śląskie). Jej tytuł brzmiał: „Leśne sprawy – program żartobliwie publicystyczny”. Autor gawędy wcielił się w rolę wykładowcy i w dowcipny sposób, posługując się gwarą śląską, przedstawił liczne fortele służące zwalczaniu kłusownictwa. Wspomniał też o niektórych tradycjach łowieckich i sędziwych drzewach w Polsce. Wykład miał charakter interaktywny, gawędziarz włączył w przedstawienie także jurorów, którzy przeczytali wnioski spisane gwarą śląską. Gawęda Jacka Kiełbasy została nagrodzona gromkimi brawami publiczności rozweselonej przez młodego bajarza.

Drugie miejsce w konkursie zajął Przemysław Jankowski z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, który przedstawił gawędę pod tytułem: „Moja droga do lasu”, a miejsce trzecie jury przyznało Magdalenie Koziarze – uczennicy z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, która przedstawiła gawędę zatytułowaną: „Wilczy muzykant”.

Jury przyznało też cztery wyróżnienia dla: Zygmunta Burzyńskiego, emerytowanego leśnika z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach za gawędę: „Andrzej Zalewski – człowiek legenda”, dla Pawła Grabczyka, pracownika nadleśnictwa Brzeziny, który wygłosił gawędę „Niezwykły wigilijny gość”, dla Natalii Harabin z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, która opowiadała o „Kobiecie w lesie…” oraz dla dwóch uczennic z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju: Magdaleny Miszty za gawędę „W łóżku z przewoźnikiem” oraz Weroniki Sacewicz za gawędę pod tytułem: „ Polowanie na Internet”.

Oprócz uczestników konkursu na scenie wystąpił gość specjalny: Adrian Wiśniowski, wielokrotny laureat konkursu bajarzy i Mistrz Mowy Polskiej, który opowiedział w ciekawy sposób, jak zostać mistrzem mowy polskiej. Tegoroczny konkurs krasomówczy wzbogacił występ zespołu wokalnego z Zespołu Szkól Leśnych z Warcina, kierowanego przez Romana Krężołka.

Barbara Czołnik
Kierownik Działu Edukacji i Informacji
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Na zdjęciu laureatów kolejno od lewej: dr Edward Marszałek – rzecznik prasowy RDLP Krosno (jury), prof. Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu (jury), Przemysław Jankowski (II miejsce), Magdalena Koziara (III miejsce), Jacek Kiełbasa (I miejsce), prof. Tomasz Borecki – dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji, Ryszard Dzialuk – dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego (jury), Benedykt Roźmiarek – dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (jury)
 

Laureaci konkursu wraz z jury, fot. R. Koch

Występ Jacka Kiełbasy, fot. P. Ortell

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię