Już w najbliższą sobotę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wielki finał konkursu ?Dbajmy o środowisko ? to takie proste?. Pół tysiąca młodych ekologów z całej Polski będzie promowało ideę troski o środowisko walcząc jednocześnie o cenne nagrody dla swojej szkoły.

Akcja „Tesco dla szkół i dla środowiska” odbywa się już po raz siódmy. W tym roku organizatorzy chcąc zwrócić uwagę na promocję postaw proekologicznych ogłosili konkus „Dbajmy o środowisko – to takie proste”. Pierwszy etap tego skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimanzjów konkursu zakończył się w maju tego roku. Wzięło w nim udział prawie 500 szkół z całej Polski angażując w sumie 40 000 osób.

Zwracając uwagę na kreatywność uczniów, zaangażowanie w działania oraz widoczne efekty, jury wytypowało na etapie półfinałów zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych (klasy I-III, klasy IV-VI i uczniowie gimnazjum). Zwycięzcy każdej kategorii z każdego województwa spotkają się w finale, w którym walczyć będą o nowoczesną pracownię naukową.

Finał będzie się składał z trzech konkurencji – testu wiedzy o ekologii, testu kreatywności i sprawdzianu umiejętności praktycznych w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie zmagania odbędą się w niezwykłych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki, w specjalnie na ten dzień przygotowanych: Komnacie Twórców, Komnacie Aktywnych oraz Komnacie Uczonych.

Cała Polska dba o środowisko

W tym roku na konkurs napłynęły 474 prace z całej Polski. Najbardziej aktywni byli uczniowie klas IV-VI, którzy zgłosili aż 238 prac. Najlepszymi w pierwszym etapie okazali się zawodnicy z Chojnowa, Elbląga i Drawska Pomorskiego. Uczniowie realizując swoje ekologiczne projekty umieli zachęcić do współpracy lokalne społeczności  i instytucje państwowe. Przykładem może być Gimnazjum nr 2 w Chojnowie, które zorganizowało zbiórkę elektrośmieci. Akcja ta objęła swoim zasięgiem 4000 mieszkańców.

Tegoroczny konkurs pokazał duże zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży. W sumie uczestnicy:
 – sprzątnęli teren o powierzchni 1500 ha,
– zebrali 170 ton makulatury,
– utworzyli prawie 100 ogródków
– zachęcili do udziału w paradach ekologicznych 40 000 osób.

W projekty szkół były zaangażowane takie instytucje jak:
– Urzędy miast i gmin, które wyrażały zgodę na reklamowanie akcji konkursowych lub obejmowały działania uczniów swoim patronatem,
– Oczyszczalnie ścieków, które przyjmowały zgłoszenia uczniów dotyczące zanieczyszczonych terenów,
– Zakłady Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które wspomagały szkoły w zbiórce odpadów wtórnych i udostępniały pojemniki,
–  Ośrodki Edukacji Ekologicznej, które propagowały działania konkursu, finansowały akcje.

Poziom prac był bardzo zróżnicowany, z najlepszej strony pokazały się zespoły kategorii  klas I-III. Wśród najlepszych poprzeczka była postawiona tak wysoko, że z niecierpliwością czekamy na zmagania finałowe młodych ekologów.  – mówi Dorota Karwala, Menedżer Działu Komunikacji Korporacyjnej Tesco

Patronat nad tegorocznym konkursem objęli: Ministerstwo Środowiska, instytuty Polskiej Akademii Nauk – Rada Upowszechniania Nauki, Instytut Geofizyki oraz Instytut Nauk Geologicznych. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Instytutu Nowoczesnej Edukacji.
 

Źródło: Tesco

Akcja ?Tesco dla szkół i dla środowiska? odbywa się już po raz siódmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię