Gabinety oszczędzają energię i pieniądze, zmniejszają także ilość odpadów poddawanych recyclingowi.
Co ma ekologia do stomatologii? Okazuje się, że bardzo dużo. Niewielki gabinet jest w stanie wyprodukować miesięcznie kilkaset kilogramów śmieci, nie wspominając już o zużyciu wody czy energii. Sporym problemem jest także utrata ciepła, zwłaszcza zimą. Dlatego też coraz częściej gabinety decydują się na rozwiązania bardziej przyjazne naturze. Tak jest w przypadku głogowskiego Centrum Implantologiczno-Stomatologiczne KODENT. Tam śmieci się segreguje, dzięki grawitacji jest cieplej, a ogrzewanie jest… niskotemperaturowe. Gabinet, nie tylko nie traci energii, ale także oszczędza. Docenili to organizatorzy konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011 i przyznali KODENTOWI tytuł EkoStar – najbardziej eko w Polsce.
Lampa i komputer też ogrzewają
W Głogowie wiedzą jak ważna jest ekologia. Do tego stopnia, że jeden z tamtejszych gabinetów stomatologicznych, potrzebuje dziś na swoje działanie nawet połowę mniej energii, niż zakładają to normy. To jeden z nielicznych przykładów w Polsce, w którym pożeniono ochronę zdrowia z ochroną środowiska. Wszystko za sprawą nowoczesnej technologii, którą właściciele KODENTU wykorzystali nie tylko do obniżenia zużycia energii, ale także do obniżenia rachunków za prąd.
– Już na etapie projektu chcieliśmy mieć budynek, który będzie inwestycją energooszczędną. Dlatego do budowy kliniki wykorzystano ciężką, akumulującą ciepło i dzwiękochłonną silkę. Była ona łączona na kleje, przez co zmniejszono utratę ciepła z budynku do absolutnego minimum. Zamiast tradycyjnych plastikowych okien, wstawiono drewniane z szybami niskoemisyjnymi. Dzięki temu wszelkie ciepło generowane przez lampy, sprzęt medyczny, komputery odbijając się od szyb i pozostaje wewnątrz budynku, dogrzewając jego powierzchnię – tłumaczy lek. stom. Paweł Kośmiński właściciel KODENT-u.
Zamykają promienie słońca
Szkło to spełnia także inną, ważną funkcję, pozwala na wykorzystanie krótkofalowych promieni słonecznych wpadających do budynku. Dzięki przeźroczystości szkła są one pochłaniane przez wewnętrzną powierzchnię budynku, a wypromieniowane m.in. do poczekalni i gabinetów w postaci promieniowania długofalowego. To z kolei odbija się od szyb i wraca z powrotem do budynku, dodatkowo go ocieplając. Ale KODENT znalazł oszczędności energii nie tylko w zabawie światłem i promieniem długofalowym, także w ogrzewaniu. W budynku zainstalowano ogrzewanie niskotemperaturowe. Oznacza to, że temperatura wody w instalacji nie przekracza 55 st. Celsjusza. Oszczędza się dzięki temu i energię i pieniądze, każdy bowiem wzrost temperatury o 1 st. Celsjusza oznacza wzrost kosztów ogrzewania nawet o 5 proc.
Ale to nie jedyne takie rozwiązania. – W gabinecie działają klimakonwertory zasilane prze pompę ciepłego powietrza, projekt wentylacji z kolei oparty jest na grawitacji. Polega to na tym, że powietrze przedostając się do części podziemnej budynku ogrzewa się tam i wraca na wyższe poziomy. To również pozwala zminimalizować ilość energii potrzebnej do ogrzewania budynku – tłumaczy właściciel gabinetu.
Stale redukują odpady
Gabinety stomatologiczne także coraz częściej segregują śmieci. Powód? Z jednej strony troska o środowisko, z drugiej – posegregowane śmieci są o wiele tańsze w odbiorze. – W gabinetach wytwarzane są ogromne ilości odpadów, tradycyjnie dzieli się je na odpady komunalne i skażone. Wprowadziliśmy jednak dodatkową segregację na papier, szkło, plastik, tradycyjne komunalne i oczywiście odpady skażone. Zachowując wszystkie standardy nie można zredukować ilości odpadów, ale można je segregować minimalizując ilość odpadów niesegregowanych, a tym zwiększać ilość śmieci trafiających do recyclingu – tłumaczy Kośmiński.
KODENT to pierwszy w Polsce gabinet stworzony w oparciu o filozofię eko. I jak podkreślają pomysłodawcy wnętrza, oprócz technologii, ekologię widać także z fotela stomatologicznego. I faktycznie, w gabinetach zastosowano wyłącznie naturalne materiały – drewno, kamień, metal. Związek z naturą podkreśla natomiast fontanna ścienna, oczywiście recyclingująca wodę.