Ponad 200 uczniów ze szkół z całej Polski weźmie udział w ogólnopolskim seminarium GLOBE GAMES 2011 w Rucianem-Nidzie. Młodzież będzie badała mazurski klimat i przyrodę podczas zajęć terenowych w Puszczy Piskiej. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa.

W związku z trwającym Rokiem Lasu podczas zjazdu młodzi ludzie skupią się na zadaniach dotyczących zjawisk pogodowych i tematyki wpływu lasów na klimat. Wyposażeni w profesjonalny sprzęt (m.in.: GPSy, pirometry służące do pomiaru temperatury, luksometry wskazujące natężenie światła czy anemometry określające siłę i prędkość wiatru) wyruszą w trasy wytyczone na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na ich drodze nie zabraknie możliwości przyjrzenia się lokalnym gatunkom roślin i zwierząt i przeanalizowania sukcesji gatunków oraz pogłębienia praktycznej wiedzy o geologii okolicznych zbiorników wodnych.

Spotkanie jest elementem międzynarodowego, edukacyjno-badawczego Programu GLOBE. Jego celem jest podnoszenie umiejętności badawczych młodzieży w zakresie przedmiotów przyrodniczych oraz kształtowanie świadomości ekologicznej i zaangażowanie w ochronę środowiska. Przygotowaliśmy dla uczestników seminarium wiele ciekawych ćwiczeń, które wykonają podczas swojej wędrówki po Puszczy Piskiej. To najlepszy sposób na poznanie przyrody i zrozumienie zjawisk w niej zachodzących – mówi Magdalena Machinko-Nagrabecka, Krajowy Koordynator Programu GLOBE z ramienia Centrum UNEP/GRID-Warszawa – Wyłonimy w tej rywalizacji zespół uczniowski, który najsprawniej poradzi sobie z badawczymi wyzwaniami – dodaje.

Młodzież czeka także wiele atrakcji, jak np. odwiedziny hodowli Konika Polskiego  w Popielnie, wyłuszczalni nasion w Rucianem-Nidzie, zwiedzanie leśniczówki Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, czy rejs żaglówkami połączony z nauką wiązania węzłów. Globe Games 2011 organizowane jest we współpracy z lokalnymi władzami, Nadleśnictwem Maskulińskim i Zespołem Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie.

Polskie GLOBE GAMES 2010
Raz w roku, w pierwszej połowie czerwca organizowane jest przez Koordynatora Programu GLOBE w Polsce Centrum UNEP/GRID-Warszawa Seminarium dla najaktywniejszych uczniów Programu GLOBE (Polskie GLOBE GAMES). Jest to forma nagrody za całoroczne działania w Programie. W ciągu roku, już od 14 lat w Polsce uczniowie monitorują środowisko w ramach opracowanych metodyk edukacyjnych w ramach poszczególnych działów GLOBE: Badania atmosferyczne, badania hydrologiczne, badania gleby, badania pokrycia terenu (interpretacja zdjęcia satelitarnego), badania biologiczne (w tym fenologia) oraz badania przy zastosowaniu GPS.
W seminarium biorą udział uczniowie i nauczyciele z terenu całej Polski, ze szkół zakwalifikowanych wg rankingu (szkoły wykonujące regularne pomiary i prowadzące zajęcia edukacyjne Programu w roku poprzedzającym seminarium). Nagrodą za aktywność w ciągu całego roku jest kwalifikacja i pokrycie kosztu pobytu 1 nauczyciela i 3-4 uczniów ze szkoły. W seminarium zazwyczaj uczestniczy ok. 180 delegatów szkół zakwalifikowanych w rankingu oraz kilkanaście osób wykładowców i organizatorów.
Spotkanie organizowane jest co roku w innym Parku Narodowym lub Krajobrazowym. Tematyka zajęć jest opracowywana i dostosowywana do specyfiki regionu w którym odbywają się zajęcia. Do współpracy zapraszane są władze lokalne, przedstawiciele parków narodowych, leśnictwa i inne podmioty prowadzące działalność na terenie, na którym planowane są zajęcia. Jest to doskonała okazja promocji rejonu.

Podczas GLOBE GAMES zajęcia prowadzone są przez koordynatora Programu, członków Rady Programowej Programu GLOBE, trenerów Programu oraz przedstawicieli Parku lub Nadleśnictw na których terenie odbywa się impreza. Podczas GLOBE GAMES wykorzystane są różnorodne sposoby prezentacji: krótki wykład, zajęcia terenowe – w tym prowadzenie doświadczeń w terenie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu pomiarowego, zawody, wycieczki (statkiem i do muzeum), konkursy, prezentacje multimedialne, zabawy graficzne. Na trasie drugiego i trzeciego dnia (która zazwyczaj wynosi od 8-15 km i ma kształt zamkniętej pętli) organizowane są stanowiska badawcze (8-12 punktów).

Uczestnicy dzieleni są na 10 grup ćwiczeniowych (od 10-15 osób w grupie). Stanowiska określone przy pomocy GPS oznakowane są na podkładzie mapy, którą uczestnicy otrzymują w punkcie startu. Zadaniem grupy jest zgłoszenie się w wyznaczonym czasie na stanowisku i wykonanie zadań. Na każdym stanowisku grupa dostaje opracowany w ramach projektu zestaw zadań i formularz do wypełnienia. Ze względu na dużą grupę uczestników dla każdej grupy opracowywany jest arkusz pracy, zawierający harmonogram kolejności przyjścia na poszczególne stanowiska badawcze. Dla każdej grupy kolejność i czas odwiedzania stanowisk jest nieco inny. Grupy wychodzą na trasę w ustalonych odstępach czasowych i dwóch kierunkach pętli trasy tak aby na stanowisku nie przebywało jednocześnie zbyt dużo osób. Na pracę na stanowisku w zależności od złożoności zadania przewidziane jest od 10-20 minut.

Cała zabawa ma formę współzawodnictwa, konkursu. Ilość przyznawanych grupie punktów (przez wykładowców) zależy od tego jak poprawnie zostaną wykonane zadania. Ostatniego dnia spotkania ogłaszany jest wynik konkursu.

PROGRAM Polskich GLOBE GAMES 2011

Ruciane Nida, 12-15 czerwca 2011 rok
PROGRAM
4 dni z  – 12-15 czerwca 2011 roku
Miejsce
Okolice Ruciane Nida
Uczestnicy ok. 200 osób
•    Uczniowie (12-18 lat), najaktywniejsi w ramach Programu GLOBE, 4-5 osobowe delegacje ze szkół w całej Polsce ok. 140 osób
•    Nauczyciele, jeden do 2 nauczycieli z każdej szkoły biorącej udział w spotkaniu ok. 30-40 osób
•    Członkowie Rady Programowej GLOBE, wykładowcy uniwersyteccy
•    Koordynator Krajowy Programu GLOBE
•    Przedstawiciele Nadleśnictwa
•    Przedstawiciele władz lokalnych
•    Trenerzy Programu GLOBE
•    Grupa organizacyjna z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie
•    Młodzież ze szkół lokalnych (obserwatorzy)

Program
1 dzień – przyjazd uczestników i rejestracja, 2 godzinne zajęcia wieczorem, powitanie organizacyjne w Sali szkoły, wykłady
2 dzień – od 8.30- 17.00 zajęcia terenowe, trasa I ok. 9 km (+ statek), od  19.00 ewentualne atrakcje
3 dzień – od 9.00 do 16.00 zajęcia terenowe, trasa II ok 3 km (+autokar) w pobliżu Leśniczówki Pranie i szkoły, podsumowanie zajęć, wyłonienie zwycięzców – obrady jury, rozdanie nagród i atrakcje
4 dzień – atrakcje lokalne, wycieczka do muzeum, przejazd statkiem itp…. charakterystyczne dla regionu

Wyżywienie i noclegi w Bursie Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie

O programie Globe

Program GLOBE (Global Learning and Observetion to Benefit the Environment)  jest międzynarodowym programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska. W ramach Programu w 110 krajach świata, funkcjonuje sieć ponad 20000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, badających problemy ekologiczne środowiska oraz dzielących się informacjami z tego zakresu z całą międzynarodową społecznością. Wszystkie te działania są prowadzone pod kierunkiem specjalnie przeszkolonych dla potrzeb Programu nauczycieli, utrzymujących ścisły kontakt z koordynatorem krajowym, odpowiedzialnym za zarządzanie Programem, wspomaganie merytoryczne i organizacyjne oraz tworzenie warunków sprawnej jego realizacji i rozwoju w naszym kraju. Przeszkolone szkoły mające dostęp do sieci Internet, przeprowadzają obserwacje dotyczące pokrycia terenu, sezonowości, a także prowadzą pomiary wybranych wskaźników klimatycznych, hydrologicznych i glebowych. Uzyskane wyniki zestawiane na specjalnych formularzach przesyłane są do bazy danych Programu. Dzięki lokalizacji miejsc pomiarowych przy zastosowaniu odbiornika GPS możliwa jest przestrzenna wizualizacja zbieranych informacji (baza danych ponad 21 mln danych).

Dodatkowych informacji udziela Magdalena Machinko-Nagrabecka, Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej, Koordynator Programu z ramienia Centrum UNEP/GRID-Warszawa; tel.:+48 22 8406663, 8406664 wew.106, e-mail: [email protected] .

Wygląd tras z pierwszego dnia Globe Games.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię